Инфлацията в Япония може да доближи целта от 2% на фона на нарастващи цени на суровините. Такова изказване направи гуверньорът на Японската централна банка Харухико Курода, цитиран от Ройтерс. С коментара си Курода дава най-ясния сигнал към момента, че натискът на покачващите се цени в страната ще продължи да се разраства.
Курода обаче заяви, че централната банка ще продължи да поддържа свръхразхлабената си парична политика, за да е сигурно, че всяко повишение в цените ще бъде придружено от по-високи заплати и възстановяване на икономиката.
„Истина е, че има шанс индексът на потребителските цени да достигне 2% по различни канали“, каза гуверньорът пред парламента. „Това, което се иска обаче, е икономиката да се възстанови устойчиво и да се увеличат печалбите на компаниите, което съответно да доведе до по-високи заплати и инфлация. Търпеливо поддържаме ултраразхлабена политика, за да постигнем това възможно най-скоро“, каза Курода.
Коментарите на Курода са предшествани от тези на заместник-гуверньора на финансовата институция Масайоши Амамия. Миналата седмица Амамия посочи, че инфлационният натиск в Япония постепенно нараства, като повече фирми прехвърлят по-високите разходи върху потребителите.
Индексът, измерващ очакванията на домакинствата за инфлацията за една година напред, достигна 2,16% през декември. Това е най-високото ниво от близо седем години насам, става ясно от правителствените данни.
Япония не бе имунизирана срещу глобалната инфлация при суровините като ръстът в цените на едро през ноември достигна рекордните 9% на годишна база.
Индексът на потребителските цени, извън тези на храните и енергията, се задържа около нулата и нарасна с едва 0,1% през октомври, след като фирмите продължават да са внимателни с предаването на разходите към потребителите поради опасения, че домакинствата може да намалят разходите си.
Курода заяви, че скорошният ръст в цените на едро няма веднага да допринесе и за инфлацията при потребителските стоки. Той обаче посочи, че намалението в телефонните такси изтри 1,5 процентни пункта от инфлацията. „Ако не се вземе предвид този ефект, то инфлацията се ускорява с малко повече от 0,1%“, каза Курода.
Нарастващите цени на материалите се превърнаха в причина за опасения за представителите на банката, тъй като те засягат наскоро отворилата икономика след приключилите на 30 септември мерки за справяне с пандемията.
По-рано този месец премиерът на страната Фумио Кишида изрази опасения, че глобалният ръст в инфлацията „има риск да се разпространи и до Япония“. Курода обаче отрече възможността страната да претърпи икономически спад с ускорена инфлация, добавяйки, че според него Япония не е в стагфлация.