Германия е набрала през тази година рекордната сума от почти половин трилион евро от инвеститори. В рамките на 120 аукциона са били набрани общо 463,5 млрд. евро от паричните и капиталовите пазари, както съобщи в понеделник след последния за тази година аукцион Агенцията по финанси, която отговаря за управлението на дълга. Други 7,7 млрд. евро са набрани чрез десет аукциона на инфлационно индексирани федерални ценни книжа, а общо 11,5 млрд. евро са набрани и чрез два синдикираните заема.
Много провинции натрупаха повече дългове заради пандемията, докато в същото време правителствата вкараха милиарди евро в компаниите, за да ги предпазят от фалит заради блокиранията. Затова през април Бундестагът прие допълнителния бюджет за 2021 г. с рекорден нов дълг в размер на 240 млрд. евро.
Новите дългове трябва не само да покрият новата сума, но и рефинансирането на стари задължения. Едва през лятното тримесечие трябваше да бъдат погасени стари задължения в размер на около 100 млрд. евро.
Бундовете (десетгодишните германски облигации) са високо оценени от инвеститорите, тъй като кредитоспособността им е оценена с най-високия рейтинг "ААА" от всички големи рейтингови агенции и поради това изплащането им се счита за много сигурно. Освен това съществува огромен пазар за търговия с тези книжа, поради което германските държавни ценни книжа се ползват с почти кешов статут за пенсионни фондове, мениджъри на активи и други инвеститори.
Освен това Европейската централна банка (ЕЦБ) действа като мащабен купувач на германски държавни ценни книжа. Това увеличава търсенето, което от своя страна води до намаляване на възвръщаемостта.
При последната нова емисия на безлихвени държавни облигации с дванадесетмесечен срок през тази година - т.нар. Bubills - средната възвръщаемост в понеделник беше минус 0,7556%, показват данни на финансовата агенция.