Банката за международни разплащания (БМР) ще тества използването на дигитални валути на централните банки в експеримент с Австралия, Малайзия, Сингапур и Южна Африка, който може да доведе до по-ефективна платформа за международни плащания.
С кодово име “Проект Дунбар” изследването цели да създаде прототипи на единна платформа, която ще позволи извършването на международни плащания в дигитални фиатни валути, издадени от централни банки, посочват от БМР, цитирани от Bloomberg.
Системата ще позволи преки трансакции в дигитални валути на централни банки между институции, намалявайки времето и разходите, се казва още в съобщението.
В световен план централните банки се опитват да настигнат новите платежни технологии, наложени от финтех сектора. В същото време бързото разрастване на криптовалутите - различаващи се от дигиталните валути на централните банки, също е риск за съществуващите парични режими и придава допълнителна спешност на дебата за уреждането на междуграничните парични преводи.
“Уверени сме, че нашата работа по няколко дигитални валути за международни плащания ще създаде нови ползи в този следващ етап от експеримента с дигиталните пари и ще постави основата за международна платежна свързаност”, коментира ръководителят на центъра за иновации на БМР в Сингапур.
Очаква се резултатите да бъдат публикува в началото на следващата година.