Унгария увеличи лихвените проценти за трети пореден месец през август, като фокусът постепенно се измества към това дали ръководството на централната банка е готово да забави един от най-агресивните цикли на затягане в Европа.
Основната лихва бе повишена в унисон с очакванията с 30 базисни пункта до 1,5% - най-високата ставка в Европейския съюз, съобщава Bloomberg. Толкова бе повишението и през юни и юли. Очаква се по-късно да бъде публикувана позиция с обяснение за решението.
„Не смятам, че много хора очакват централната банка да продължи да увеличава лихвите с 30 базисни пункта и през септември, така че ако има споменаване, че ще се случи, то това би било ястребов ход", посочва Дейвид Немет, икономист от KBC Group в Будапеща. Според него по-вероятно е ръководството на банката да не даде категоричен отговор по отношение на размера на следващото повишение.
Унгарският форинт поскъпна с 3,2% спрямо еврото през последния месец, отчитайки най-значително увеличение сред 31 водещи валути, проследявани от Bloomberg. Във вторник централната банка повиши и овърнайт депозитната лихва до 0,55% от 0,25%, както и едноседмичната лихва за обезпечение на заеми до 2,45% от 2,15%.
Унгария е начело на групата държави, затягащи паричната политика в Европа, следвана от Чехия, която също покачи поравно лихвите през юни и юли и сигнализира за готвени нови ръстове. Други страни в региона извън еврозоната – Полша и Румъния, отлагат повишенията въпреки засиления ценови натиск.
Ръководството на Унгарската централна банка сигнализира, че цикълът на увеличения ще продължи, докато инфлацията не е напът да достигне целта от 3%.
Макар че увеличението на цените се забави през юли спрямо деветгодишния си връх, рекордният икономически ръст през второто тримесечие показва, че темпът на възстановяване може да окаже допълнителен инфлационен натиск.