По думите му, ако тази политическа несигурност продължи и страната дълго време не може да състави правителство, това неизбежно ще започне да се отразява и на начина, по който ни възприемат отвън и да се преоценява рисковата премия.
„Има много ясни рамки, които са заложени, и те са за дефицит от почти 5 милиарда, до момента са взети 800 милиона от вътрешния пазар. Нашата прогноза е, че ще има микс от вътрешни книжа и еврофондове, като външните ще вземат по-голяма част от това емитиране", посочи Мартин Търпанов. "България има одобрена МТМ програма, която позволява много по-бързо емитиране само при определено опресняване на финансово-икономически параметри в тази програма, тоест тя може да излезе в рамките на един до два месеца и дефицитът, който се очертава, съвсем спокойно може да бъде обезпечен.“
Експертът в DeltaStock смята, че вече не можем да говорим за очаквания, защото „инфлацията очевидно вече е тук“.
„Предходната седмица видяхме какви бяха данните за инфлацията в САЩ, тя вече е над нивото, което Федералния резерв счита за устойчиво“, информира Търпанов и напомни, че централните банки считат, че това е временно явление.
Той е на мнение, че на този етап те не възнамеряват да изтеглят покупките на ценни книжа и като цяло да спрат с печатането на пари.
„Като че ли пазарите винаги показват една свръх реакция при определени данни. Ако погледнем как се развиват цените на суровини и метали, енергийни източниците, ще видим че осреднено повишаването на всички тези основни компоненти в производството са от порядъка на 20%. Също забелязваме презапасяване на производителите с компоненти за производство, което допълнително оказва натиск върху цените“, добави експертът от DeltaStock.
Той напомни, че в САЩ скокът на доходността беше много по-сериозен отколкото при европейски ценни книжа.
„Там в един момент скокът достигна около 1% за много кратък период от време, което беше шоково увеличение", отбеляза Мартин Търпанов. "Ако погледнем исторически, това е - едно от най-бързите увеличения за такъв кратък период. Може би на някакъв етап пазарът преоцени, че това е била една свръхреакция и че все още нещата не са чак толкова драматични откъм инфлация, за да достигне нива от 2%, които се считат за една сериозна отправна точка за сериозен скок.“
Експертът твърди, че в Европа нещата се движат доста по-плавно.
„Върху това вероятно влияние оказва ЕЦБ, която като че ли се опитва да изпуска въздуха от балона доста по-бавно. Там повишаването на доходността се случва на доста по-малки стъпки“, коментира Мартин Търпанов, но съветва да бъдем много внимателни в данните за икономиките и в Европа и отвъд Океана през следващите два месеца, които „много ясно ще покажат колко дълбок е този инфлационен тренд“.
Каква е ситуацията на световните облигационни пазари? Кое оказва натиск на цените? Как влияе възстановяването на икономиките на дълговите пазари? Защо се изгуби практиката да има емисионен календар и срещи на дилърите на ценни книжа?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.