Американският долар задава тона на очакванията за волатилност при глобалните валути и акции. Спадът в долара през миналия месец разтърси валутния пазар толкова силно, че показателят за колебанията при валутите вече не се движи в тандем със сходните измерители за американските акции. 40-дневната корелация между JPMorgan Global FX Volatility Index и VIX Index на американските акции се понижи под нулата през този месец до най-ниското си ниво от 2009 г. насам, информира Bloomberg. в
„Това е напомняне, че движенията в долара могат да бъдат по-голям двигател за риска и настроенията през следващите няколко месеца, ако неотдавнашната волатилност продължи“, заяви Джон Роу от Legal & General Investment Management. За акциите има „усещането, че фойерверките засега са приключили“, каза той.
Това е така, защото търговците на валута се безпокоят от неизвестните през следващите месеци и влиянието им върху долара. Рисковете включват президентските избори в САЩ и възможността броят на заразените с коронавирус отново да нарасне значително в северното полукълбо през зимата. Последният фактор играе в полза на еврото, след като европейските правителства се оказаха бързи за прилагане на мерки за смекчаване на икономическото влияние на заразата. в2
И в същото време волатлността на акциите спадна до най-ниското си ново след 21-и февруари, тъй като стимулите на централните банки възпрепятстват множество рискове, тежащи върху приходите на компаниите. Goldman Sachs Group Inc. се присъедини към други компании в повишаването на прогнозата си за нивото на индекса S&P 500 в края на годината. В момента показателят е близо до нов рекорд.
„Липсата на корелация подчертава диверсификацията извън щатския долар“, казва Софи Хюн, стратег в Societe Generale в Лондон. „Въпросът е дали ще имаме същия ход в акциите“, добави тя.