Брутният вътрешен продукт на Европейския съюз е спаднал с 11,7% на сезонно коригирана база през второто тримесечие на 2020 г. Периодът все още беше белязан от мерките за ограничаване на разпространението на COVID-19 в повечето държави членки, които накараха голяма част от бизнеса временно да затвори врати и понижиха значително общата активност.
Икономиката на България се е свила с 9,8%, а за еврозоната показателят отчита понижение от 12,1% в сравнение с предишното тримесечие. Това показват предварителните данни на Евростат, статистическата служба на ЕС. еу
Това са най-резките спадове в показателите от началото на 1995 г., когато започва събирането на данните.
На годишна база сезонно коригираният БВП е намалял 14,1% в ЕС и с 15,0% в еврозоната, отново отчитайки най-резките си спадове от началото на 1995 г. насам. еу2
Брутният вътрешен продукт на България е намалял с 8,2% през второто тримесечие в сравнение с година по-рано.
Всички страни от еврозоната отчитат спад в икономическото си производство, но в различна степен. Германия се измъква сравнително леко с минус 10,1 процента, както и Холандия с минус 8,5 процента. За разлика от тях Италия отчете спад с 12,4 процента, Франция - с 13,8 процента, а Испания - с дори 18,5 процента. Повечето експерти очакват връщането на растежа през лятното тримесечие.
Заетостта в еврозоната и ЕС
Рецесията оказва влияние и върху пазара на труда. Броят на заетите в еврозоната падна през второто тримесечие с 2,8% в сравнение с първото тримесечие. Това е и най-резкият спад от 1995 г. насам. За ЕС понижението е с 2,6% на тримесечна база/ Това са най-резките спадове, наблюдавани от началото на статистиката през 1995 г.
На годишна база заетостта е намаляла с 2,9% в еврозоната и с 2,7% в ЕС през второто тримесечие на 2020 г.
.