Управителят на централната банка в Австралия Филип Лоу подчерта притесненията на домакинствата и бизнеса за здравето и икономическите перспективи, тъй като успешното ограничаване на Covid-19 в страната бе разтърсено от ново огнище, като потиска подобрените икономически перспективите.
Австралийската централна банка остави основния си лихвен процент и целта си за доходността по тригодишните държавни облигации непроменени на ниво от 0,25%, както се очакваше. Растящите показатели за работните места и продажбите на дребно предполагат, че икономиката се възстановява, но увеличаващия се брой на случаите на коронавирус във втория по големина град в Австралия напомня за продължаващите рискове.
„Спадът е по-малко тежък, отколкото се очакваше по-рано“, а условията наскоро се стабилизираха, заяви Лоу. И все пак „несигурността относно здравната ситуация и бъдещата сила на икономиката прави много домакинства и предприятия предпазливи и това се отразява на плановете за потребление и инвестиции“, добави той.
Нов Южен Уелс и Виктория, най-гъсто населените и икономически мощни щати, ще затворят границата си тази вечер, докато властите във Виктория се борят за овладяване на най-големия скок на случаите на коронавирус в Мелбърн след началото на кризата. Щатското правителство обяви, че затваря столицата Мелбърн за шест седмици.
Икономиката на Австралия загуби повече от 800 000 работни места през април и май, а равнището на безработица достигна 7,1%, а от Министерството на финансите прогнозират, че тя ще достигне 8% през това тримесечие. Правителствената програма JobKeeper, която плаща субсидия за заплати, играе важна роля за ограничаване на безработицата.
„Същественото, координирано и безпрецедентно облекчаване на фискалната и паричната политика в Австралия помага на икономиката през този труден период“, каза днес Лоу.
„Бордът няма да увеличи лихвените проценти, докато не бъде постигнат напредък към пълна заетост и е сигурен, че инфлацията ще бъде устойчива в рамките на целевия диапазон от 2 до 3%“, каза управителя на централната банка
Все пак австралийската икономиката преживява първата си рецесия след 1991 г. и 8-процентовата безработица ще бъде най-високата през този век. На всичкото отгоре връзките с Китай, основен търговски партньор на Австралия, са напрегнати, откакто премиерът на Австралия Скот Морисън призова за международно разследване за произхода на COVID-19.
„Водещите индикатори като цяло се покачиха наскоро, което предполага, че най-лошото от свиването на световната икономика вече е преминало“, каза той. „Въпреки това прогнозата остава несигурна и се очаква възстановяването да е неравномерно и да зависи от ограничаването на коронавируса“, коментира от своя страна Лоу.