Федералният резерв на САЩ очаква финансите на домакинствата и балансите на бизнеса да се сблъскат с „продължителна нестабилност“ в резултат на шока при икономическата активност, произтичаща от пандемията от коронавирус, се казва в доклад на централната банка до Конгреса.
В своя доклад за паричната политика до американските депутати, който излиза два пъти в годината, Фед излага всички рискове, които смята, че ще попречат на евентуален икономически отскок по отношение на продукцията.
„Напрежението при домакинствата и балансите от икономическите и финансовите шокове от март вероятно ще създадат постоянни нестабилности“, се казва в доклада.
Централната банка изтъкна редица други свои опасения, като силно несигурната перспектива за овладяване на епидемията, със значителен риск от възобновяване на инфекциите; потенциална вълна от фалити при бизнеса - по-специално сред малките предприятия - произтичаща от срива в потребителското търсене; несигурност относно перспективите за възстановяване на търсенето на работници и възможен натиск върху заплатите; големи натоварвания, появяващи се в държавните и местните финанси; и потенциално скъпа реконфигурация на глобалните вериги на доставка, разрушени от прекъсването на търговията.
„Въпреки увеличената устойчивост от финансовите и регулаторните реформи, приети след 2008 г., уязвимостта на финансовата система - най-вече тази свързана с ликвидността и зрелостта в небанковия финансов сектор, увеличи някои от икономическите ефекти от пандемията“, посочва Фед. „Очаква се уязвимостта на финансовия сектор да бъде значителна в близко бъдеще“, смятат още представителите на централната банка.
Комитетът по паричната политика на Фед тази седмица гласува за запазване на основните лихви, а централните банкери посочиха, че не предвиждат увеличаването им до 2022 г.
В първите си прогнози от декември насам Комитетът посочи, че очаква ниво на безработицата от 9.4% до края на годината, както и забавяне на инфлацията под целта на Фед от 2% до 2022 г. заради по-слабото търсене.