Кризата на петролните пазари едва ли ще бъде разрешена през идните седмици, вероятно ще продължим да наблюдаваме такива цени на петрола. Това прогнозира форекс анализаторът Мартин Митренцев в предаването “В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria.
Той напомни, че в понеделник се стигна до цена на черното злато минус 33, 67 долара – безпрецедентно в историята.
Една от причините за отрицателните цени е, че „трейъдъри масово напускаха своите позиции за доставка през месец май заради намаленото търсене и масово производство.
„През последните седмици вече почти няма къде да се складира петрола на света. Само в САЩ за последните три седмици запасите от суров петрол са се увеличили с 50 млн. барела, като само за миналата седмица ръстът е с 15 милиона барела, информира Митренцев. - За да видим повишение на цените, трябва да има изключително огромно свиване на продукцията, защото световното търсене на петрол е спаднало с 30%. Това обаче не е толкова просто.
Той очаква, че кризата на петролните пазари ще продължи поне до края на второто тримесечие.
Митренцев потвърди, че кризата, която видяхме в понеделник, се отрази не само на стоковите, но и на фондовите пазари. „Акциите на енергийните компании бяха толкова големи, че диктуваха спада в индексите“, каза форекс анализаторът по повод корекцията на третия ден от петролната криза на фондовите пазари”.
Той коментира и динамиката на международните борси в сряда и отбеляза, че днес почти навсякъде търговията е на зелено.
Митренцев очаква, че докато липсват реални мерки за облекчаване на рестрикциите срещу коронавируса, трудно ще има и големи движения на пазарите.
По думите на анализатора на валутните пазари най-значителни са движенията при британската лира, която се възстановява от 1,14 паунда за долар в края на март до ниво от 1,24 паунда за долар. Митренцев обясни, че това се дължи на очакванията преговорите за Brexit да бъдат отложени, което може да доведе до по-благоприятна сделка за Великобритания.
Ще има ли извънредна среща на ОПЕК+? Ще има ли съгласие със САЩ за ограничаване на производството?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” може да гледате тук.