Федералният резерв на САЩ въведе линии за валутен суап с централните банки в девет допълнителни страни в четвъртък с надеждата това да помогне в борбата с икономическите ефекти от коронавирусната пандемия, информира Ройтерс.
Ръководството на институцията заяви, че суаповете, при които Фед ще приема други валути в замяна на долари, ще позволят поне през следващите шест месеца централните банки на Австралия, Бразилия, Южна Корея, Мексико, Сингапур, Швеция, Дания, Норвегия и Нова Зеландия да се възползват от общо 450 милиарда долара в подкрепа на икономиките си.
Тези държави получиха суап линии и по време на кризата от 2007 до 2009 г., а Фед има постоянни споразумения за суап с Централната банка на Канада, Централната банка на Великобритания и Северна Ирландия, Централната банка на Япония, Европейската централна банка и Швейцарската национална банка.
„Новите линии за валутен суап както тези, които вече са установени между Федералния резерв и други централни банки, са предназначени да помогнат за намаляване на напрежението на световните пазари за финансиране в щатски долари, като по този начин улеснят предлагането на кредити за домакинствата и бизнеса, както на вътрешния пазар, така и в чужбина “, пише в изявление на Фед от четвъртък сутринта.
Това е поредният ход в серия от спешни стъпки, които Фед предприе с цел ограничаване на икономическите вреди за световната икономика от здравната криза. Американският долар функционира като световна резервна валута и е участвал в близо 90% от всички валутни сделки през миналата година, заявиха от Банката за международни разплащания (БМР).
Икономистите прогнозират драматичен удар върху световната икономическа продукция през следващите седмици и дори месеци. Множество централни банки и правителства предприеха строги мерки, за да ограничат крайния негативен ефект върху бизнеса и домакинствата.
Много чуждестранни компании и институции също заемат долари. Това кара икономистите да изразяват притеснение, че внезапното спиране на потока на средства към чуждестранните икономики може да възпрепятства бизнеса при изплащането на задълженията му и получаването на ново финансиране.
Заемите в щатски долари за небанкови кредитополучатели извън САЩ са нараснли с 4% на годишна база в края на юни 2019 г., достигайки 11,9 трилиона долара, показват данните на БМР.
преди 4 години Путин нали щеше да го на долара и да прави разплащания в рубли, турски лири, китайски юани, ама балсами няма. Всички искат зеленото злато - Доларът! отговор Сигнализирай за неуместен коментар