Инфлацията в Русия се приближава до най-ниското си ниво от падането на комунистическата власт насам. Това на свой ред все повече увеличава вероятността централната банка в страната да прибегне до седмото си поредно намаление на лихвените проценти по-късно този месец въпреки волатилността на пазарите.
Годишната инфлация през февруари достига 2,3%, показват данни на Федералната статистическа служба, публикувани в петък. Това е малко над средната оценка на 20 икономисти, анкетирани от Bloomberg, които очакваха тя да е на ниво от 2,2%.
Руската централна банка продължава да се затруднява със задачата да доведе инфлацията до своята цел от 4% въпреки понижението на основната лихва от 175 базисни пункта през последната година. Шансовете за ново понижение бяха разколебани, след като по-рано този месец епидемията от коронавирус причини масови разпродажби на руския фондов пазар. Последвалото решение за свиване на основната лихва на Федералния резерв обаче отново наклони везните в полза на парично облекчаване.
„Понижението от 25 базисни пункта сега на практика е гарантирано през март и вероятността за друго свиване през следващите няколко месеца нараства“, посочва Алекс Исаков, икономист на VTB Capital в Москва.
Рублата отчете поевтиняване в петък, след като цените на петрола паднаха до повече от двугодишно дъно, след като Русия отказа да се присъедини към понижението в добива на страните от групата ОПЕК+. Към 15:30 ч. руската валута се разменя при цена от 68,2141 рубли за долар, повишение от близо процент.
Според анализатори на Raiffaisenbank и Nordea Bank забавяне на понижението на лихвите този месец все пак е възможно, ако централната банка реши да изчака, за да види какви ще последствията от коронавирусната епидемия.