Канадската централна банка намали в сряда основния си лихвен процент по заемите с 50 базисни пункта до 1,25% на своето редовно заседание, след като ден по-рано Федералният резерв на САЩ предприе подобни мерки в опит да защити икономиката на страната от коронавируса, съобщава Bloomberg.
Централната банка понижи ставката си от 1,75% на 1,25% и заяви, че разпространението на коронавируса представлява „съществен негативен шок“ за канадските и глобалните перспективи. Длъжностните лица заявиха, че отново биха предприели действия за намаляване на лихвения процент, ако това е необходимо.
„Управителният съвет е готов да коригира допълнително паричната политика, ако се изисква да подкрепи икономическия растеж и да задържи инфлацията спрямо целта“, заяви в изявление ръководството на банката, добавяйки, че това е част от глобалния отговор на кризата.
Този ход се определя като обрат за гуверньора на банката Стивън Полоз, чиято продължителна съпротива срещу намаляването на разходите за заеми остави страната с най-високия основен лихвен процент сред развитите икономики.
Ръководството на банката изтъкна защо е необходимо намаление с 50 базисни пункта, първото след рецесията през 2008-2009 г., като заяви, че „перспективите вече са по-слаби, отколкото през януари“. Предстои Полоз да се изкаже в четвъртък в Торонто относно решението. Следващата среща на банката е на 15 април.
Коронавирусът рязко намали икономическата активност в някои региони, прекъсна веригите за доставки, понижи цените на стоките и предизвика преоценка на риска, като всичко това затрудни финансовите условия, заявиха от Канадската централна банка, предупреждавайки, че ситуацията може да се влоши.
„Има вероятност с разпространението на вируса бизнесът и доверието на потребителите да се влошат, като това допълнително потиска активността“, казаха още те.
Няколко вътрешни фактора също натежават върху растежа през първото тримесечие, включително железопътните блокади, зимните бури, по-слабите от очакваното бизнес инвестиции и стачките на учителите в Онтарио, съобщи банката.
Този ход е част от очакваната вълна на облекчения от централните банки по света и следва извънредното решение на Фед във вторник да намали основната си лихва с 50 базисни пункта. Въпреки понижението основната лихва на централната банка на Канада остава една от най-високите в Г-7.
От 32 икономисти, анкетирани от Bloomberg, 30 прогнозираха намаление най-малко с 25 базисни пункта, а половината от тях очакваха намаление с 50 базисни пункта.
Улеснената парична политика трябва да увеличи доходите за милиони хора с ипотека с променлива ставка. Но след продължилия десетилетия жилищен бум страната има най-голямото дългово бреме при домакинствата сред страните от Г-7. Затоова съществува риск решението да добави към уязвимостта на финансовата система, докато потреблението и купуването на жилищата се ускоряват.
В изявлението от сряда не се споменава за увеличените финансови рискове, свързани с нарастването на паричното облекчение.