Членът на Борда на директорите на Бундесбанк Йоханес Берман изрази скептицизъм относно идеята и съображенията на Европейската комисия да изтегли монетите от един и два цента от обращение.
„Аз лично не разбирам дискусията за възможно премахване на монетите от един и два цента“, каза той на събитие в Берлин в петък, цитиран от Ройтерс. „Ние в Европа имаме ясно изразена култура по отношение на парите – да ползваме пари в брой, а малките монети са неразделна част от нея“, казва той.
Новата комисия под ръководството на новия председател Урсула фон дер Лайен обмисля премахването на малките монети. Тази възможност е включена в работната програма на органа на ЕС за тази година.
Проучване на ЕС от 2017 г. показа, че по-голямата част от гражданите от страните от еврозоната са за премахването на монетите от един и два цента. Малките пари дразнят мнозина, защото пълнят портфейлите и удължават времето за плащането на каса. За разлика от тях търговците на дребно често разчитат на цени малко под пълните суми в евро, защото се надяват, че това ще има психологически ефект при купуването.
В някои страни от ЕС потребителите вече са лишени от малките монети – във Финландия, Холандия, Белгия и Ирландия. Към тях през 2018 г. се присъедини и Италия. Подобен ход би спестил производствените разходи за монетите от един и два цента и усилията, свързани с преброяването и транспортирането им. Освен това годишни проучвания сред гражданите от еврозоната също са показали, че „днес няма мнозинство, което да поддържа тези две монети“, се казва в доклада на ЕК.
Според логиката на спестяването малките монети са част от голямата монета, казва Берман. „Дори днес има достатъчно хора, които трябва да разчитат и да обръщат внимание на всеки цент.“ По думите му малките монети изразяват признателност за икономичността.