По време на зимните празници безработицата в Германия нарасна леко от декември до януари със 198 000 до 2426 000. Сезнно коригирани данни обаче показват за януари леко понижение от 2000 спрямо предходния месец - неочакван спад, докато бизнесът започва да се възстановява от спада в индустрията през миналата година, информира Bloomberg.
Най-голямата европейска икономика започва да възвръща позициите си след спада в сектора на промишлеността, възпрепятствал растежа й през 2019 г. Властите в Германия се надяват, че стабилният пазар на труда ще допринесе за икономическото възстановяване. Въпреки че очакванията на бизнеса бяха понижени през януари, спадът беше обусловен от намаляващите перспективи в сферите на услугите и строителството, а не в промишлеността.
„Слабостта на икономиката продължава да оставя своя отпечатък, но като цяло пазарът на труда се оказа стабилен в началото на годината“, заяви ръководителят на Агенцията по труда Детлеф Шееле.
Въпреки че все още показва признаци на слабост, промишлеността сякаш е оставила трудния период зад себе си. Данните за индекса на мениджърите по поръчките PMI от миналата седмица показаха, че заводската активност все още намалява, макар и с по-бавни темпове. Намаляването на търговското напрежение между САЩ и Китай допълнително укрепва перспективите.
Германските власти повишиха прогнозата си за икономическия растеж през тази година до 1,1%, като изразиха увереност, че инерцията ще се ускори още през 2021 г. Въпреки че това очевидно е сигнал за подобряване на настроенията, министърът на икономиката Петер Алтмайер заяви в сряда, че растеж с такива темповете не е особено задоволителен.
От правителството оповестиха нов план за разходите си, разпределящ над 160 милиарда евро (176 милиарда долара) до 2023 г. в области като инфраструктура и транспорт. Основната цел на програмата е да се поддържа конкурентоспособността на икономиката чрез цифровизация и обръщане към „по-зелени“ източници на енергия.