Очаква се турската инфлация да надхвърли 11% през декември заради отслабването на т. нар. базови ефекти, които я тласнаха до многогодишно дъно през октомври, показва допитване на Ройтерс. Инфлацията в страната приключва волатилна година под прогнозираното ниво от 12%.
Тя достигна 15-годишен връх от над 25% през октомври миналата година след валутната криза. Оттогава комбинацията от повишаване на лихвите от централната банка, слабо вътрешно търсене и базови ефекти доведоха до спад на цените.
Годишната инфлация се забави до 8,55% през октомври тази година и постигна лек ръст през ноември до 10,56%.
Средната прогноза в допитването на Ройтерс сред 13 икономисти е за годишна инфлация от 11,56% през декември. Прогнозите им са в диапазона между 11,23% и 11,9%.
Турското правителство прогнозира инфлация от 12% в края на тази година и очаква тя да намалее до 8,5% до края на 2020 г.
На месечна основа инфлацията се очаква да достигне 0,49%, като прогнозите варират между 0,20% и 0,79%.
Очакваният ръст на инфлацията през декември се дължи на отслабването на турската лира и ръста на цените на петрола сорт Брент, казва Ерол Гюркан, икономист в Gedik Yatirim.
„Базовият ефект от миналата година подкрепяше инфлацията до октомври, но виждаме негативното й въздействие през ноември и декември“, отбелязва Гюркан, който очаква централната банка да понижи основната лихва с още 150 пункта през идните месеци.
Турската централна банка понижи основната лихва с 12 процентни пункта тази година, за да стимулира икономическата дейност на фона на спада на инфлацията. Едноседмичната репо лихва в момента е 12%.
Очаква се Турският статистически институт да обяви данните си за инфлацията през декември на 3 януари.