Федералният резерв на САЩ възнамерява да се справи с напрежението на паричния пазар чрез закупуване на държавни облигации с кратки падежи (T-Bills). От 15 октомври Фед ще придобива ценни книжа на стойност около 60 милиарда долара месечно, съобщиха паричните власти.
Самата сума не фигурира в официалното изявление на ръководството на централната банка, но Федералния резерв на Ню Йорк, което прилага такива мерки, информира за сумата чрез услугата за кратки съобщения Twitter.
The FOMC directed the Desk, effective Oct 15, to purchase T-bills at least into Q2 2020 to maintain ample reserve balances at or above level that prevailed in early Sep. We will purchase T-bills at initial pace of approx $60B/month, starting mid-Oct. → https://t.co/NQhQEheV8L
— New York Fed (@NewYorkFed) October 11, 2019
Покупките трябва да продължат най-малко до второто тримесечие на следващата 2020 година. Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл сигнализира за решението в началото на седмицата. Но той настоя, че това не е нова програма за количествени облекчения (QE) - която със сигурност е противоречива сред икономистите.
Мерките са само „технически“ корекции, а не промяна в паричната политика, пишат от паричните власти. Целта е лихвите за държането на пари за една нощ да се поддържат в желания диапазон.
Паричният пазар вече не работи напълно безпроблемно. Както и по време на финансовата криза, така и сега най-мощната централна банка в света осигури допълнителна ликвидност.
Тези ежедневни така наречени овърнайт сделки трябва да продължат най-малко до януари, се казва в съобщението. Сделките със срок 14 дни трябва да се извършват два пъти седмично. Напоследък обаче ситуацията леко се облекчи и банките намалиха търсенето.