Инфлацията в еврозоната остава отново далеч от целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) преди всичко заради по-достъпните цени на енергията. Потребителските цени се повишиха през август отново само с 1% спрямо същия месец на миналата година, потвърди предишната си оценка статистическата агенция Евростат в сряда. Така инфлацията остава на най-ниското си ниво от ноември 2016 г. насам. ЕЦБ се стреми към стойности от малко под два процента в средносрочен план, но не успява да достигне тази цел от години.
Тъй като това е малко вероятно да се промени до 2021 г. според икономистите на ЕЦБ, през миналата седмица централната банка реши да продължи политиката си на нулеви лихви, като повиши наказателните лихви за банкови депозити и реши да възобнови покупките на облигации.
Докато инфлацията не достигне целта, лихвените проценти няма да се повишават, заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Луис Де Гиндос в Мадрид. Паричните власти се притесняват не само от слабата инфлация, но и от търговския спор между САЩ и Китай и мрачните икономически перспективи. Компаниите пък са обезпокоени заради приближаващия Brexit.
През август цената на енергийните стоки се сви средно с 0,6 процента. А юли имаше ръст на цените на енергията с 0,5 процента. От друга страна, услугите поскъпнаха с над 1,3%. Цените на необработената храна се увеличиха дори с 2,5 процента.
Междувременно инфлацията във Великобритания падна до най-ниското си ниво от 2016 г. насам. Потребителските цени са се увеличили с 1,7 процента в сравнение със същия месец на миналата година. Това поставя стойността доста под инфлационната цел на Английската централна банка от 2 процента. През юли стойността на инфлацията все още беше 2,1 процента.
За България инфлацията е 2,5 на сто през август, показва още статистиката на Евростат.