Курсът на еврото падна под прага от 1,10 долара в петък и достигна най-ниското си ниво от май 2017 г., след като понижението на единната европейска валута през последните дни се ускори в следобедната търговия, предава Ройтерс.
Трейдърите имат различни обяснения за спада, включително реблансиране на портфейлите в края на месеца, което е засилило съществуващите колебания. По-дългосрочната тенденция, която доведе до поевтиняване на еврото с 0,90% през август, е свързана със забавянето на икономиката в Европа наред с други фактори.
Движението надолу започна малко след като американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че еврото падало „като лудо“ и се оплака от състоянието на американския долар, като отдаде силата му на политиката на Федералния резерв. Отслабване на долара би тласнало еврото нагоре, така че туитът не е оказал пряк ефект върху курса му, отбелязва Ройтерс. Към 22 ч. българско време еврото се разменя за 1,0977 долара, отбелязвайки спад от 0,71% за деня.
Слабите данни за икономиката на еврозоната в четвъртък засилиха очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще намали основния си лихвен процент и ще обяви нов кръг от количествени облекчения на заседанието си през септември. Следващият гуверньор на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че централната банка все още има пространство за понижаване на лихвите, ако е необходимо, въпреки че разделението в ЕЦБ по въпроса остава.
„Изглежда, че в ЕЦБ все още се води дебат дали ще има значително или по-умерено смекчаване на политика идния месец“, коментира Шаун Озбърн, главен валутен стратег в Scotia Capital.
На заседанието през септември „смятаме, че ще има поне понижаване на лихвите, въпреки че може би не е моментът за възобновяване на количествените облекчения“, допълва той.
На фона на ръста на долара офшорният юан се насочи към най-големия си месечен спад от 25 години в момент, когато САЩ и Китай се готвят да задействат нови мита в неделя.
Доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,37% до 98, 88 пункта, като завършва месеца без особени промени. Офшорният юан загуби 0,28% от стойността си спрямо долара до 7,163 юана и е напът да отбележи спад от 3,69% през август. Това ще бъде най-голямото му месечно понижение от 1994 г.
В неделя ще влязат в сила допълнителни мита от 5% върху китайски стоки на стойност 125 млрд. долара. Инвеститорите са притеснени, че задълбочаване на търговския спор може да тласне американската икономика към рецесия.
преди 5 години Така е :) Лошото е,че ако почнат да разпродават долари просто ще сипят нитро в американската икономика :)Крайно време е НЕ всичко и на ВСЯКА цена да се прави в китай.Има и други страни включително България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години На Китай ли вътрешният дълг беше към три пъти БВП? Си така се надяна на американската тояга, че от тук нататък колкото повече мърда, толкова повече ще му влиза. В крайна сметка ще отстъпи като направиха Канада и Мексико, което беше правилен ход. отговор Сигнализирай за неуместен коментар