Икономическият растеж в еврозоната продължава да се забавя през юли на фона на най-лошите резултати в производствения сектор от повече от шест години, съобщава Bloomberg.
Общият индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в еврозоната пада до 51,5 пункта спрямо 52,2 пункта, отчетени през юни. Спадът е по-голям от очакванията на икономистите и се дължи на свиването на производството в Германия и Франция.
„Производственият сектор се е превърнал в нарастваща причина за безпокойство“, заяви главният икономист на IHS Markit Крис Уилямс. Според него геополитическото напрежение, Brexit, нарастващите търговски спорове и проблемите в автомобилния сектор са довели до по-голям спад в производството.
На този фон икономистите очакват Европейската централна банка да сигнализира за намаляване на лихвените проценти в четвъртък, а през септември да бъде предприета и промяна в паричната политика.
„Забавянето на растежа и създаването на работни места, както и намаляването на инфлационния натиск в сравнение с по-рано през годината дават допълнителен тласък на призивите за по-агресивни стимули от страна на ЕЦБ“, добави Уилямс.
Според IHS Markit секторът на услугите в еврозоната е останал основният двигател на растежа през юли, макар че по-слабият темп на наемане на нови хора забавят темповете на растеж. Германия, най-голямата икономика в Европа, е особено силно засегната от спад в производството и слабостта на автомобилният сектор. Това, от своя страна, може да доведе до макар и скромен спад на БВП на страната през третото тримесечие.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.