Турската лира остана стабилна в четвъртък, въпреки че САЩ премахна Анкара от програмата за изтребителите F-35 заради закупуването на руските ракетни системи С-400, съобщава Ройтерс.
Тази сутрин един долар се разменя за 5,6860 лири, което е почти без промяна спрямо вчерашните нива от 5,6840 лири за долар. За последните шест месеца доларът е поскъпнал с 6,7% спрямо турската валута.
Валутата на Турция беше засегната през тази година от заплахите на Вашингтон, че ще наложи санкции на съюзника си в НАТО, ако страната купи руските ракетни системи.
Според един от икономистите от TEB Yatirim/BNP Paribas изявлението на Пентагона в сряда относно премахването на Анкара от програмата F-35 е по-умерено от очакваното, като е използван положителен език и е посочено, че САЩ ще продължат да си сътрудничат с Турция във военната сфера, като вземат предвид ограниченията, свързани с покупката C-400.
Инвеститорите в Турция сега са фокусирани върху очакванията за намаляване на лихвените проценти.
По-рано този месец турският президент Реджеп Тайип Ердоган, самоопределил се като враг на високите лихвени проценти, уволни управителя на централната банка Мурат Четинкая. Причината за уволнението е, че „не е спазил указанията за лихвените проценти“.
В първите си коментари, след като беше назначен, новият управител на Турската централна банка Мурат Уйсал сигнализира за понижение на лихвените проценти, като подчерта, че банката има място за маневриране в своята парична политика.
„По-слабите движения в посока надолу на лирата се дължат на по-слабо вътрешно търсене на долари и несигурността около очакваното понижение на лихвения процент от страна на централната банка на 25 юли“, смятат от TEB Yatirim/BNP Paribas.
Според икономисти притеснително би било всяко намаляване на лихвите с повече от 400 базисни точки.