Основният индекс на потребителските цени в Япония се повиши през март преди очаквания спад на ценовия натиск по-късно през тази година да увеличи предизвикателствата през централната банка, съобщава Blpoomberg.
Потребителските цени в Япония са нараснали с 0,5% на годишна база през март, отговаряйки на очакванията на анализаторите и достигайки най-високите си нива от ноември миналата година. За сравнение, месец по-рано инфлацията беше 0,2%.
Като се изключат пресните храни и енергията, потребителските цени са се покачили с 0,4%, което също отговаря на предварителните очаквания. Климатиците в страната са поскъпнали с 10,2%, което е най-големият им ръст за последните четири години и половина.
Потребителските цени, с изключение на пресните храни, но включвайки петролните продукти, нараснаха с 0,8% през март спрямо година по-рано. За сравнение, консенсусната прогноза на анализаторите беше за ускорение с 0,7%. По-високите цени на петрола и скока в цените на климатиците са допринесели за общия резултат.
Данните от петък са последният ключов икономически показател преди Управителния съвет на Японската централна банка (ЯЦБ) да се срещне на 24-25 април, за да обсъди паричната политика и да преразгледа прогнозите за растежа и инфлацията.
Очаква се ЯЦБ да запази политиката си без промяна, но много анализатори виждат възможност за понижаване на прогнозите за икономиката и инфлацията.
Освен това инфлацията в страната вероятно ще се забави, тъй като от октомври влиза в сила безплатно образование за по-малките деца. От друга страна, и мобилните оператори намаляват таксите си в страната.
Японският оператор NTT Docomo вече обяви план за понижаване на цените с 40%. По оценки на BNP Paribas по-ниските такси ще понижат с 0,3 процентни пункта инфлацията, изключваща свежите храни.
Финансовият министър на Япония заяви, че не смята, че от централната банка трябва да настояват за инфлация от 2% на всяка цена и че може да бъде по-гъвкава при определяне на целта си.
ЯЦБ ще прогнозира следващата седмица, че инфлацията ще остане под целта си през фискалната година, която приключва през март 2022 г., твърдят източници.
преди 5 години Сегашния грешен начин за работа на централната банка е същественият причинител за промени на цените. отговор Сигнализирай за неуместен коментар