Германската икономика се сблъсква с най-лошия си растеж за последните шест години според новите прогнози на правителството, съобщава Bloomberg.
На фона на забавянето на световния растеж, тревогите по Brexit и търговските спорове министерство на икономиката на Германия снижи оценката си за икономиката до растеж с 0,5% през тази година, което е наполовина спрямо предишната прогноза. Това е поредното понижаване на очакванията след поредица от ревизии в посока надолу, като само преди година прогнозата за 2019 г. беше за ръст с 2,1%. Според актуалните очаквания икономическият растеж през следващата година ще достигне 1,5%.
Макар да има известно подобрение в бизнес доверието, производството в Германия остава сериозно влошено. Въз основа на прогнозите на Европейската комисия за останалата част от еврозоната Германия ще се окаже най-зле представящата се страна в региона с изключение на Италия, която е в стагнация.
Забавянето в най-голямата икономика в Европа доведе до призиви към правителството да увеличи разходите си. Министърът на икономиката Петер Алтмайер заяви, че Германия ще инвестира ударно в инфраструктура, образование и научни изследвания.
Говорителят на канцлера Щефан Зайберт по-рано тази седмица обаче отрече нуждата от мерки за стимулиране на растежа.
Алтмайер, от своя страна, призова за реформи в данъчната система и по отношение на бюрокрацията. Той също така предложи мораториум върху мерките, които биха натежали върху икономиката, допълва dw.
Министърът на икономиката каза, че основната причина за по-слабата прогноза е охлаждане на световната икономика, както и увеличаване на търговските конфликти и Brexit – фактори, които засягат износа на Германия.
Въпреки това според Алтмайер германските компании са по-склонни да инвестират в машини и оборудване, отколкото миналата година.
Алтмайер призова и за намаляване на корпоративната данъчна ставка, но той е изправен пред вътрешна партийна съпротива срещу тази идеята. По думите му федералният бюджет дава възможност за подобни мерки, посочвайки за пример данъчната реформа в САЩ и други страни.
Финансовият министър Олаф Шолц досега се е изказвал срещу понижаването на корпоративния данък.
Алтмайер заяви, че ще се обърне към своите колеги от кабинета по въпроса след великденската почивка.