Японският износ се е сринал над очакваното през миналия месец, като това е поредният знак, че икономиките в Азия са засегнати от забавянето в Китай и търговската война между Пекин и Вашингтон, съобщава Financial Times.
Износът от страната на изгряващото слънце се е понижил с 8,4% на годишна база през януари, сочат предварителните данни на Министерство на финансите. Това е най-резкият спад от октомври 2016 г. и е под консенсусната прогноза на анализаторите, интервюирани от Ройтерс, за понижение с 5,5%.
Износът за Китай се е свил със 17,4%, но ударът за японската икономика е смекчен от увеличаването на доставките за САЩ.
Японският износ се е свил към Азия общо с 13,1%, като по-сериозни спадове освен за Китай се наблюдават и за Южна Корея (-11,6%), Тайван (-11%) и Хонконг (-21,2%). Също така, износът е намалял за Австралия с 18,7%, за Западна Европа - с 6,6%, и за Близкия изток - с 13,2%. В същото време обаче износът за САЩ е нараснал с 6,8%.
Вносът на Япония обаче регистрира по-малък от очакваното спад през януари на годишна база – 0,6% при прогноза за свиване с 2,8%. Търговският баланс на страната e отрицателен в размер на 1,4 трлн. йени. За сравнение, година по-рано търговският дефицит беше по-малък – 948 млрд. йени.
Междувременно беше отчетено съживяване на БВП на страната през четвъртото тримесечие, когато икономиката ѝ се възстанови от редица природни бедствия. Анализатори отбелязват, че японската икономика се намира в средата на прехода си от критично важното търсене от чужбина към засилване на вътрешното търсене.
Триен Нгуен, старши икономист за азиатските развиващи се пазари в Natixis, коментира, че влошаването на показателите за износа на Япония се случва в комбинация с отслабване на износа от Южна Корея и Сингапур, което е отражение на състоянието на регионалното и световното търсене.
„Резкият спад на продажбите зад граница от страна на Япония е пирон в ковчега за регионалния растеж, което означава, че за региона идва време за облекчаване на паричната политика“, каза още икономистът от Natixis.