Износът на Китай се е увеличил доста по-малко от очакваното през ноември, което очевидно сигнализира, че забавящото се глобално търсене надделява над опита да се доставят повече стоки в САЩ преди вече отложеното увеличение на вносните мита от 1 януари, съобщава Ройтерс.
Ръстът на вноса рязко се е забавил през ноември до най-бавния си темп от октомври 2016 г., което сигнализира продължителна слабост на местното търсене и може да накара китайските централни банкери да активизират усилията си в негова подкрепа, за да помогнат на забавящата се икономика.
Данните за търговията през ноември излизат само седмица, след като американският президент Доналд Тръмп и китайският му колега договориха 90-дневно примирие на планираното за 1 януари увеличаване на американските мита от 10 на 25% върху китайски стоки за 200 млрд. долара.
Износът през ноември е нараснал с 5,4% на годишна база, показаха китайски митнически данни от събота, което е най-слабото им представяне от 3-процентното свиване през март.
Износът се увеличи с 15,6% през октомври на годишна база, докато анкета на Ройтерс след 26 икономисти прогнозираше доставките през ноември да запишат ръст от 10%.
Растежът на вноса през ноември се е забавил остро до 3,0% спрямо скока от 21,4% през октомври и е доста под прогнозата на анализаторите за 14,5%.
Тази година ръстът на износа от Китай като цяло е по-силен от очакваното почти всеки месец. Много икономисти отдават силата през последните месеци на предварителните доставки към САЩ в очакване на по-високите мита.
Търговският излишък на Китай със САЩ през ноември е достигнал 35,55 млрд. долара, което е рекорден връх. За сравнение, през предишния месец излишъкът бе от 31,78 млрд. долара.
При търговията с всички страни излишъкът на Китай е достигнал 44,74 млрд. долара през ноември спрямо прогнози за 34 млрд. долара и излишък от 34,02 млрд. долара през октомври.
В четвъртък САЩ публикува свои данни, които показаха, че търговският дефицит през октомври е скочил до 10-годишен връх, а дефицитът с Китай през месеца се е вдигнал със 7,1% до рекордните 43,1 млрд. долара.