Ръстът на небанковото финансиране създава сериозен риск за финансовата стабилност в еврозоната и трябва да бъде добре регулирано, заяви членът на Управителния съвет на Европейската централна банка Клаас Кнот, съобщава Ройтерс.
„Небанковите финансови посредници осигуряват висок и нарастващ дял на високодоходното финансиране“, заяви гуверньорът на Холандската централна банка Клаас Кнот.
Според него ако условията се влошат, финансовите посредници ще са пряко изложени на значителни потенциални загуби. Освен това би могло да се очаква разпространение на потенциална криза извън сектора.
„По-строгото регулиране на т.нар. сенчесто банкиране би могло да намали рисковете“, каза още Кнот, давайки за пример правилата за ипотечно кредитиране в Холандия, които се прилагат както за банките, така и за другите кредитори.
По думите на гуверньора на Холандската централна банка, ако прекомерният дълг и задлъжнялостта на нефинансовите институции са основните фактори за по-големия риск, то тогава биха могло да се търсят инструменти, които целенасочено да бъдат насочени към тях, като например регулиране, насочено към заемополучателите.
Кнот беше назначен през миналата седмица за заместник-председател на Съвета за финансова стабилност – орган, който координира новите банкови правила сред страните от Г-20 след глобалната финансова криза преди десетилетие.
преди 5 години Обърнете внимание, че наричат легалното кредитиране извън банковия сектор "сенчесто банкиране". Пример за такова са посредниците за P2P кредитиране (как така хем има посредници - хем P2P?*).* Посредникът е нужен, защото само така е легално да се кредитира. Иначе кредиторите ще станат лихвари - т.е. абсолютни престъпници. Посредникът има лиценз да дава кредити и когато кредитирането минава през него е легално и кредиторите не са лихвари (абсолютни престъпници).Банките ги е страх от P2P кредитирането, затова лобистите им надават вой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Преведено на нормален език: банките имат сериозна конкуренция при кредитирането и искат да я ограничат с регулации.Ще използват кризата като аргумент - "вижте какво стана, защото нашите конкуренти не бяха регулирани". отговор Сигнализирай за неуместен коментар