Бизнес активността в еврозоната нараства с най-бавния си темп от четири години насам през ноември. Това показват предварителните данни за общия индекс на мениджърите по поръчките PMI на IHS Markit.
По-бавният растеж при поръчките и намаляващият внос са придружени и от влошен оптимизъм за бъдещите прогнози, както и от по-високи разходи и цени.
Според данните PMI индексът спада от 53,1 пункта през октомври до 52,4 пункта през ноември – това е и най-слабото четене от декември 2014 г. насам.
Забавянето в ръста на бизнес активността отново е най-ясно изразено при производствения сектор, където се наблюдава минимален ръст. Той е и най-слабият от началото на възстановяването на производството през юли 2013 г.
Производственият ръст почти не отбеляза промяна на фона на второто поредно месечно понижение при заводските поръчки и износа.
„Охлаждането на растежа при бизнеса в еврозоната до четиригодишно дъно засилва сигналите, че икономиката е изправена пред разочароващ край на годината“, посочва Крис Уилямсън, главен бизнес икономист към IHS Markit. По думите му забавянето също така временно се влошава и от продължаващите разочароващи резултати при продажбите на автомобили.
Секторът на услугите се доказва като по-устойчив в сравнение с производството на стоки. Въпреки това данните за ноември показват, че забавянето е по-обширно и се простира и отвъд производството. Експанзията при сектора на услугите се забавя до малко над двегодишно дъно.
Ръстът на заетостта и в двата сектора също се забавя, достигайки до най-ниските си нива от 22 месеца насам, тъй като повечето фирми ограничават плановете си за експанзия.
И докато растежът се забавя, то ценовият натиск остава висок. Инфлацията на входящите цени се забави минимално и остана малко над средната от началото на годината. Това се дължи основно на по-високите разходи за енергия, суровини и персонал.
При изходящите цени инфлацията също остава по-висока, без промяна спрямо октомври.
При отделните държави Германия остава ключова област на притеснение, като ръстът на бизнес активността се свива до близо четиригодишно дъно, което е налице както при стоките, така и при услугите. Забавяне се наблюдава и при създаването на нови работни места.
Увеличението на новите поръчки е близо до стагнацията заради продължаващ спад при износа.
По-добро представяне растежът има във Франция, задминавайки Германия за втори пореден месец.
Заводското производство се свива за втори пореден месец, макар и с малко. Това се дължи на пониженото търсене, най-вече за автомобили и влошените условия на пазара. В същото време обаче активността в сектора на услугите продължава да нараства през ноември.
преди 5 години Бойко , четеш ли ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар