Потребителските нагласи в Германия за следващия месец отбелязаха слабо влошаване до ново най-ниско ниво за настоящата година с оглед на страховете, че търговският конфликт между Европа, САЩ и Китай може да навреди на водещата европейска икономика, показва последното проучване на немския институт GfK, цитиран от БНР.
Индексът на GfK, определящ бъдещите потребителски нагласи за август, се понижи до 10,6 пункта, докато осредните прогнози на финансовите пазари бяха за негова стабилизация за трети пореден месец на ниво от 10,7 пункта. Въпреки че индексът остава недалеч от многогодишния февруарски връх от 11,0 пункта (най-високо ниво от октомври 2001 година), той се понижава до най-ниското си ниво от началото на годината.
"Все още са валидни перспективите, че 2018 г. ще бъде една добра година за потребителите", отбеляза институтът GfK, потвърждавайки досегашната си прогноза за растеж с около 1,5% на реалните частни потребителски разходи в страната.
"Въпреки несигурните времена по отношение на световната политика, германските граждани са все още склонни да купуват", посочи анализаторът от GfK Ролф Бюркл. Той обаче допълни, че по-нататъшната ескалация на търговския конфликт между САЩ, Китай и ЕС продължава да представлява най-голям риск за германската икономика. "Ако този конфликт има значителен неблагоприятен ефект върху експортното представяне, тогава страхът от загуба на работни места в експортно-ориентираните отрасли и техните доставчици вероятно ще се повиши, а това няма как да остане без последици за потреблението в Германия".
Ралф Бюркл също така посочи, че ако инфлацията, която вече надвиши 2% през последните два месеца, продължи този свой тренд, това също може да има негативно влияние върху потреблението в Германия.
Трябва да се има предвид, че частното потребление беше основен двигател за икономическата експанзия в Германия през последните години, намирайки подкрепа от рекордно високата трудова заетост, от все по-голяма сигурност на работните места, от увеличаващите се заплати с по-добро темпо, отколкото от инфлацията и от ниските разходи по заемите.
Солидно влошаване бележи един от трите важните подиндекси, които определят настройката на германските домакинства през текущия месец (през юли), а именно индексът на икономическите очаквания, като само в рамките на юли той се понижи с цели 7,6 пункта до 15,7 пункта, достигайки най-ниско ниво от почти година и половина насам. Основна причина за неговото поредно силно влошаване е търговският конфликт между САЩ и ЕС.
Германските граждани обаче са притеснения и от ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, тъй като то хвърля сянка върху глобалните икономически перспективи, отчита институтът GfK.
Индексът, оценяващ очакванията за потребителските доходи, както и този, измерващ желанието за покупки, бележат по-скромни понижения с по 0,1 пункта съответно до 57,5 пункта и до 56,2 пункта, тъй като и двата индекса продължават да намират подкрепа от стабилния трудов пазар и ниските лихви.