Месечният търговски излишък на Китай със САЩ е нараснал до рекордни нива през юни, а износът към страната също се е вдигнал, подчертавайки причината за ескалиращата търговска война между двете най-големи икономики в света, съобщава Bloomberg.
Търговският излишък със САЩ възлиза на 28,97 млрд. долара през юни – най-високата месечна сума поне от 1999 г. насам. Износът е нараснал до 42,62 млрд. долара, което също е връх, съобщиха митническите власти в петък.
Като най-голям износител в света Китай продължава да печели от стабилното глобално търсене, но засилването на напрежението и търговските бариери със САЩ натежават върху перспективите. Китай и САЩ наложиха взаимни 25-процентни мита върху стоки за 34 млрд. долара на 6 юли, а Пекин обеща да отвърне на предложените налози върху китайски стоки за още 200 млрд. долара.
„Рекордният двустранен излишък показва именно, че американската икономика е стабилна, а тази на Китай отслабва“, коментира Уан Дзиен, икономист в Шанхай в Shenwan Hongyuan Group. “Местните инвестиции в Китай отслабват заради трудности с финансирането, макар че потреблението също не е особено силно“.
Спадът в стойността на юана през юни е най-лошият от 1994 г., поевтинявайки с над 3% спрямо долара. Макар че това може да помогне на износителите в дългосрочен план, поевтиняването на юана е признак за нарастващите опасения, че търговската война се случва в момент на забавяне на икономиката.
Президентът Си Дзинпин в крайна сметка може би ще трябва да реши дали да смекчи многогодишната си кампания за контрол на дълговите нива, или да позволи на растежа да спадне под целта от 6,5%.
Износът на страната като цяло се е увеличил с 11,3% през юни в доларово изражение, а вносът – с 14,1%, което е под прогнозата за 21,3%. Така търговският излишък възлиза на 41,61 млрд. долара. Търговският излишък с Европейския съюз също е на най-високото си ниво от 2011 г., докато дефицитът с Япония се свива.
Търговските данни бяха публикувани малко преди доклада за брутния вътрешен продукт за второто тримесечие, който ще даде по-цялостна картина на това как втората по големина икономика се е справила през първото полугодие на годината. Данните трябва да излязат в понеделник.