Руската централна банка (РЦБ) остави водещата си лихва на равнище 7,25 на сто в края на заседанието на Съвета на директорите по въпросите на парично-кредитната политика, предаде ТАСС, цитиран от БТА.
РЦБ прогнозира годишна инфлация в Русия от 3,4-4 на сто в края на 2018 година и краткосрочно повишение до 4-4,5 на сто през 2019 година преди да се върне на ниво от 4% в началото на 2020 г.
„Годишната инфлация като цяло отговаря на очакванията на централната банка. През април и май годишният темп на растеж на потребителските цени остава 2,4%“, се казва в изявлението на регулатора, цитирано от tradingeconomics.com.
Инфлацията за групите продукти на основната потребителска кошница показва смесена динамика. От една страна, на фона на нарастващите цени на петрола в световен мащаб в съчетание с увеличението на акцизите в началото на тази година, цените на петролните продукти на вътрешния пазар отбелязаха осезаем ръст. Това допринесе основно за ускоряването на годишната инфлация за нехранителни стоки до 3,4% през май (спрямо 2,7% през април). Приетото решение за намаляване на акцизите за петролни продукти от 1 юни 2018 г. ще помогне за забавяне на растежа на цените за тази продуктова група до края на тази година. От друга страна, цените на плодовете и зеленчуците отбелязаха значителен спад, което доведе до забавяне на годишната инфлация на храните до 0,4% през май (срещу 1,1% през април).
Инфлационните очаквания на домакинствата и бизнеса отбелязват леко повишение, което е свързано главно с по-високите цени на бензина.
Руската централна банка понижи леко прогнозата си за ръста на БВП през първото тримесечие на 2018 г. до 1,3%. Това се дължи на по-слабото от очакваното повишение на капиталовите инвестиции, включително спад в строителството.
Прогнозата за БВП за цялата 2018 г. обаче се запазва без промяна до ниво от 1,5 – 2%. През 2019-2020 г. икономическият растеж ще остане близо до посочения рейндж. От централната банка обаче уточняват, че прогнозата може да бъде допълнително актуализирана, вземайки се предвид влиянието на новите фискалните мерки.