Търговският дефицит на Съединените щати е намалял за втори пореден месец през април след намаляването на вноса на стоки, най-вече от Китай, предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.
При все това за тази година дефицитът е нараснал с 11,5 на сто спрямо предходната година въпреки обещанията на президента Доналд Тръмп да намали дисбаланса чрез нови мита за вноса и предоговаряне на търговските споразумения.
Министерството на търговията съобщи, че търговският дефицит се е понижил до 46,2 милиарда долара през април спрямо 47,2 милиарда долара през март и е на най-ниското равнище от септември. Износът се е увеличил до рекордните 211,2 милиарда долара, а вносът е намалял до 257,4 милиарда долара.
Търговският дефицит на стоки с Китай се е понижил с 8,1 на сто през април, а с Мексико - с 29,8 на сто.
През април американският износ е бил подкрепен от доставките на соя (+18,42 на сто), чийто основен пазар е Китай, отбелязва АФП.
Междувременно от други данни става ясно, че производителността в САЩ е нараснала на годишна база с едва 0,4 процента през първото тримесечие. Резултатите са по-ниски дори от първоначално прогнозираните, докато разходите за труд са нараснали с малко по-бърз темп.
Министерство на труда на САЩ обяви днес, че растежът на производителността през първото тримесечие на годината е преразгледан към понижение спрямо прогнозирания преди един месец темп от 0,7 процента. Разходите за труд са нараснали с 2,9 процента спрямо прогнозата за 2,7 процента за периода януари-март. Растежът в производителността е незначително по-добър спрямо темпа от 0,3 процента през четвъртото тримесечие, но е под растежа от 2,6 процента през третото тримесечие.
Производителността е основен фактор, който показва колко бързо може да расте икономиката и колко може да се увеличи стандартът на живот. Показателят беше слаб през периода на възстановяване на икономиката след рецесията. Той се увеличи с едва 1,3 процента за цялата 2017 година.