Германското промишлено производство нараства над прогнозираното през март, давайки сигнал на надежда за най-голямата икономика в Европа след серия разочароващи данни напоследък, съобщава Bloomberg.
Повишението в сектора е най-голямото от ноември насам и е в подкрепа на онези представители на Европейската централна банка, които не са съгласни, че еврозоната се насочва към по-голямо забавяне. Според главния икономист на ЕЦБ Петер Прат няма причина за притеснение за здравето на икономиката на региона.
Промишленото производство в Германия е нараснало с 1%, изпреварвайки консенсусната прогноза на пазара за ръст от 0,8% според проучването на Bloomberg. За сравнение през февруари спадът беше ревизиран в посока надолу от 1,6% до 1,7%. На годишна база през март пък производството расте с 3,2%.
Предишните данни за еврозоната очертаваха песимистична картина, пораждайки притеснения около стабилността на разрастване на икономиката на 19-те страни членки и принуждавайки ЕЦБ да се откаже от обсъждането на край на мерките за стимулиране на пазара.
Поръчките на германските заводи се понижаваха в продължение на три месеца, а проучванията за нагласите на бизнеса показваха слаби резултати.
Според Германската централна банка слабостта на икономиката през първото тримесечие се дължи на фактори с еднократен ефект като стачки и грипна епидемия.
„Общата външна среда е положителна, поръчките са на рекордно високи нива, а бизнес климатът е над средното ниво“, се казва в доклад на германското икономическо министерство. В анализа пише още, че след затишието производството в промишлеността ще увеличи темпото си отново през годината.
Въпреки това търговският протекционизъм продължава да носи риск за икономиката. От данни, излезли по-рано през деня става ясно, че износът на Германия нараства с 1,7% през март – също възстановявайки се от февруарските понижения, но оставайки под очакванията на анализаторите. Вносът пък неочаквано се понижава с 0,9%.
Търговският излишък на Германия, който администрацията на американския президент Доналд Тръмп многократно е критикувала като знак за нелоялно търговско предимство, се увеличава от 18,5 млрд. евро до 25,2 млрд. евро през март.