Турската лира продължава да губи от стойността си. На валутния пазар един долар струва 4,1213 лири, което е с 0,7% повече спрямо нивата оъ сряда. Само през първите три дни на май турската валута загуби 3,3% от стойността си, а от началото на годината понижението е от около 10%, предава Ройтерс.
Причината за сегашните понижения са актуалните данни за инфлацията. Според статистическата агенция на страната равнището на цените е нараснало през април спрямо март с 1,8%. В сравнение със същия месец на миналата година цените са се увеличили с 10,8%. По този начин инфлацията достигна най-високото си ниво от декември миналата година.
Слабата валута обикновено подхранва инфлацията, тъй като вносът става по-скъп. Централната банка се цели към инфлация от пет процента. На фона на високата инфлация и слабостта на валутата, централната банка трябваше да повиши значително лихвените проценти. По-високите лихвени проценти правят валутата по-привлекателна и тенденциозно я надценяват, което от своя страна може да намали вноса и по този начин да свие и инфлацията.
Но турският президент Реджеп Тайип Ердоган настоява от дълго за понижение на лихвените проценти, като по този начин той иска да стимулира икономиката. Противно на икономическата теория Ердоган също така е убеден, че ниските лихвени проценти водят до ниска инфлация - и обратно.
Все по-авторитарно управляващият президент залага на ръст на икономиката, защото през юни в страната ще има избори – за държавен глава и парламент. А след евентуалното си преизбиране Ердоган възнамерява да продължи прехода към президентска система.
Късно във вторник икономиката на страната понесе още един удар, след като международната рейтингова агенция Standard & Poor's (S&P) определи още по-нисък кредитен рейтинг. Както обяви агенцията, сега дългосрочният рейтинг на страната е BB- спрямо досегашния BB.