Седмицата се очертава натоварена откъм макроданни, въпреки че вторник ще бъде почивен ден за много пазари по света.
В понеделник, 30 април, ще бъдат публикувани данни за индекса на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността в Китай през април. Очакванията са за слабо понижение до 51,3 пункта спрямо 51,5 пункта през март.
В Европа денят ще започне с данни за продажбите на дребно в Германия през март. Предварителните прогнози сочат повишение с 0,9%, след като през февруари беше регистрирано понижение от 0,7%. По-късно ще бъде обявени и предварителни данни за индекса на потребителските цени в страната.
Очаква се да се проведе и среща на финансовите министри на 28-те страни членки на Европейския съюз.
В САЩ ще излязат редица данни за цените и потреблението.
Във вторник, 1 май, Австралийската централна банка ще вземе решение за лихвите в страната, като се очаква да се запази досегашното ниво от 1,5%.
Във Великобритания ще излязат данни за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) за април, като прогнозата на анализаторите е за минимално понижение спрямо предходния месец от 55,1 на 55 пункта.
Канада ще представи актуални данни за БВП за февруари. Очакванията са икономиката да се повиши с 0,1%, след като в първия месец на годината се сви с 0,1%.
В САЩ пък ще бъде обявен индексът на мениджърите по поръчките в промишлеността през април.
Денят ще бъде неработен за много държави по света заради отбелязване на Международния ден на труда.
В сряда, 2 май, денят ще започне с данни за заетостта в Нова Зеландия за първото тримесечие на годината. Очакванията са забавяне на ръста с 0,2% спрямо 0,5% през предходното тримесечие.
Във фокуса на пазарите ще е и индексът на мениджърите по поръчките Caixin в Китай. Пазарната прогноза сочи понижение до 50,8 пункта през април спрямо 51 пункта месец по-рано. По-късно ще излязат данни и за продажбите на дребно в азиатската страна през март.
В Европа ще бъдат проследени индексите на мениджърите по поръчките в промишлеността в Германия и в еврозната. Конкретно за еврозоната, се чакат данни и за БВП и безработицата.
От САЩ ще дойдат новини, свързани с пазара на труда и запасите от суров петрол.
Най-важното събитие за седмицата пък ще е заседанието на Федералния резерв, което ще излезе с решение за лихвите в страната около 21 часа българско време.
В четвъртък, 3 май, в Австралия ще излязат данни за търговския баланс и съответно за вноса и износа на страната.
Великобритания ще публикува актуални данни за индекса на мениджърите по поръчките в сферата на услугите.
Прогнозата е за леко повишение през април до 52,9 пункта спрямо 51,7 пункта месец по-рано.
Предварителни данни ще бъдат изнесени за индекса на потребителските цени в еврозоната за април.
По-късно ще бъдат публикувани редица щатски данни – молби при безработица, търговски баланс, внос и износ, индекс на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността и други.
В петък, 4 май, в Германия ще бъде публикуван индекс на мениджърите по поръчките в сектора на услугите през април. Предварителните прогнози сочат запазване на нивото от предходния месец от 54,1 пункта.
Интересни макроданни ще излязат и за еврозоната – индекс на мениджърите по поръчките в сектора на услугите и продажби на дребно.
Във фокуса ще са и данните за пазара на труда в САЩ.
Междувременно сезонът на отчетите продължава и сред по интересните компании, които ще представят финансовите си резултати през следващата седмица дса Apple, Pfizer, MetLife, Tesla, Xerox и Berkshire Hathaway.