Броят на американците, попълнили молби за обезщетение при безработица, се понижава изненадващо силно през последната седмица, достигайки 49-годишното дъно, което е пореден знак за продължаващото силно представяне на пазара на труда на водещата световна икономика, предава Bloomberg.
Заявките за социални помощи за седмицата до 21-ви април са се понижили с цели 24 000 до 209 000 при очаквания на финансовите пазари за 230 000, показва проучване на Министерството по труда. Така молбите за помощи при безработица ударят ново 49-годишно дъно и достигат най-ниско ниво от първата декемврийска седмица на 1969 г.
Молбите остават под психологически важното ниво от 300 000 броя вече близо три години (164-та поредна седмица), като това е най-продължителният период на толкова ниски заявки за социални помощи от 70-те години на миналия век, когато населението и работната сила в САЩ са далеч по-малки по размер. Като дял от общата работна сила молбите за помощи при безработица остават на едно от най-ниските нива от 60-те години на миналия век.
В същото време заявките за помощи на четириседмична осреднена база са се понижили с 2250 до 229 250 за седмицата до 21-ви април, след като преди около два месеца те също се намираха в най-ниското ниво от края на декември 1969-а година.
Продължаващите молби за помощи при безработица (за повече от една седмица) за седмицата до 14-ти април се понижават с 29 000 до 1,837 милиона, след като през март намаляха до 1,818 милиона (най-ниското им ниво от декември 1973 г. насам). Продължаващите молби за помощи остават за 53-ра поредна седмица трайно под важната бариера от 2,00 милиона броя – нещо, което се беше случило за последно през далечната 1973-1974 година.
Днешните данни са поредно доказателство за засилващия се американски трудов пазар, въпреки че последният доклад на Департамента по труда показа изненадващо слабо увеличение със 103 000 на новите неселскостопански работни места през март.
Пазарът на труда е близо до пълна заетост. Безработицата е на 17-годишно дъно от 4,1%, недалеч от прогнозата на Федералния резерв от 3,8% до края на тази година.
преди 6 години ОТ 50 години маса *** и *** предричат срутване на американската икономика и огромно нарастване на дълга катаклизми и икономически провали Но и сега американската икономика е най голямата в света американския долар си е американски долар имат една от най големите производителности на труда и високо конкурентни стоки най големия производител на нефт самолети трактори пътностроителни машини компютри Единствения реален конкурент им е Европа но те са добри съюзници с тяхЗащо ли го обяснявам на *** Те си знаят едно и също отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Може човек да е англо-саксонец и без да е роден такъв, но треа а'си гоуем дееебил, да не схванеш, че от няколко президента насам, всеки вдига американският дълг..... ДВОЙНО !!!Т.е. останалия свят плаща. ВСЕ ОЩЕ обаче!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Veroatno sledvashtata sedmiza she vidim amerikanska besrabotiza pod 4% Moge bi 3.9 % Amerikanskata ikonomika e nabrala skorost i se dvigi kam rast na G D P ot4 % Dobri *** sa Donald Tramp отговор Сигнализирай за неуместен коментар