IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейската централна банка и задъхващата се еврозона 

На заседанието на регулатора тази седмица ще бъде прекалено рано да се обяви победа над инфлацията

16:35 | 25.04.18 г. 2
<p>
	Сградата на Европейската централна банка. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Сградата на Европейската централна банка. Снимка: Архив Ройтерс

Европейската централна банка (ЕЦБ) вече не бърза да затегне кранчето на кредитирането и вероятно в четвъртък ще обсъжда неотдавнашните признаци за забавяне на икономиката в еврозоната, съпътствано от темп на инфлацията, който остава вял, пише в свой анализ Франс прес, цитиран от БТА.

Освен ако не се случи нещо невероятно изненадващо, водещите лихви вероятно ще бъдат запазени на най-ниското си равнище, а мащабната програма за изкупуване на държавни и частни дългови книжа, известна като количествено облекчаване (QE), ще бъде потвърдена до септември с намален обем, свит наполовина от януари или 30 милиарда евро месечно.

Институцията, ръководена от Марио Драги, отбеляза през март доброто здраве на икономиката като мотив да заяви, че не планира да увеличава обема на изкупуванията. 

Между другото "повечето икономически показатели, обявени през април, бяха слаби", отбеляза банката HSBC.

Според нейни анализатори "сега не е моментът за Драги да засилва очакванията на пазара за по-скорошно от предвиденото затягане на кранчето на паричната политика".

Най новите данни сочат, че активността в частния бизнес в еврозоната не се е променила след забавянето, отчетено през март. Именно това показа първата оценка за комплексния индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на компанията за финансова информация Markit, публикуван в понеделник, 23 април.

Повишение на заплатите

Всичко това подхранва зараждащия се дебат в ЕЦБ за евентуално забавяне на темпа на нарастване на икономика в еврозоната, което би могло да промени коренно сценариите, които се очакват от месеци, за затягане на паричната политика.

Единствената цел, изрично обявена от франкфуртската институция, е инфлацията и тя продължава да се ускорява прекалено бавно спрямо динамиката на икономиката: при 1,3% през март -  това, разбира се, е ускорение на месечна основа, но то отразява сезонни фактори, докато инфлацията, измерена без да се включват суровините и енергията остава вяла или на равнище 1%.

Ключовият елемент, който може да ускори темпа на повишение на цените, е вдигането на заплатите и то ще продължи да бъде следено внимателно. Ще отнеме време обаче повишенията, договорени през последните месеци в Германия, да окажат влияние и в другите страни.

Така че в четвъртък ще бъде прекалено рано да се обяви победа над инфлацията, макар вероятно ЕЦБ да заяви, че "вярва" в шансовете да види как индексът продължава "да се насочва към целта си", или близо до 2% в средносрочна перспектива, обяснява Фредерик Дукрозет, икономист в Pictet wealth management. 

Както и на заседанието на ЕЦБ през март, на 26 април се очаква "гълъбите" да продължат да имат превес във франкфуртската финансова институция, която най-вероятно ще запази високата степен на смекчената си парична политика, пред "ястребите", привърженици на по-твърдия курс.

Да чакаме до юни

Още повече, че други рискове се задават на хоризонта. До такава степен, че има опасения от "отрицателна спирала на протекционистки заплахи, неблагоприятно развитие на валутните курсове и резки корекции на финансовите пазари", заяви Франсоа Вилроа дьо Гало, гуверньор на Banque de France и член на управителния съвет на ЕЦБ.

Подобна спирала би довело до затягане на финансовите условия, както и до влошаване на перспективите пред растежа на еврозоната, забавяйки излизането от програмата за извънредни мерки, която ЕЦБ изпълнява в момента", коментира френският централен банкер.

При тази несигурна обстановка "срещата в четвъртък ще бъде генерална репетиция, която ЕЦБ вероятно би предпочела да направи при затворени врати, резюмира Карстен Бжески от банката ING Diba.

Ако ситуацията го позволи, конкретни новини по-скоро ще дойдат на следващото заседание в средата на юни, та дори и на планираното за 26 юли: ЕЦБ не само трябва да планира постепенното си излизане от програмата за количествени изменения, но и да уточни кога ще вдигне лихвите си. Засега тя се ограничава с изявлението, че това със сигурност "ще бъде след" спирането на програмата за изкупуване на дългови книжа, срок, който икономистите тълкуват като средата на 2019 г. или по-рано. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:03 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
studioaa
преди 6 години
Ами много скоро Движението "5 звезди" на Луиджи ди Майо и "Северна лига" на Матео Салвини ще обяват състава на новото правителство на Италия и форматата на коалиционното споразумение и най-важното кога ще е реферндума за излизане от еврозоната. Тогава "черната сряда" на 16.09.1992 ще се повтори за еврото(и лева заедно с него) и то ще потъне с между 20-30% за един ден точно както се случи с паунда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
крас
преди 6 години
Нещата ще цъфнат на 12 май когато Тръмп откаже да продължи САНКЦИИТЕ срещу Иран!!!Ако това се случи то ЦЕНАТА НА БАРЕЛ ПЕТРОЛ ЩЕ СКОЧИ , А ЦЕНАТА НА ДОЛАРА ЩЕ ПАДНЕ. Как ще се отрази на Европа скъпия петрол и евтиния долар??КАК ЩЕ СЕ ОТРАЗИ ТОВА НА БЪЛГАРИЯ ЧИЯТО ВАЛУТА Е ВЪРЗАНА С ЕВРОТО , И КОЯТО ВНАСЯ ГОРИВА , НАЙ ВЕЧЕ ПРИРОДЕН ГАЗ?!!КРИЗАТА Е НЕИЗБЕЖНА. Началото на зимата ще е предвестник на онова което ще бележи БЪДЕЩЕТО на държавата!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още