Производствените цени в еврозоната през последния месец на миналата година са се повишили с 0,2% на месечна база. Това показват последните данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес. В Европейския съюз (ЕС) като цяло се отчита увеличение от 0,1%.
През ноември темпът на растеж на цените на производител и в еврозоната, и в ЕС бе доста по-бърз – от по 0,6% в сравнение с предишния месец на годината.
На годишна база обаче продължава да се отчита много по-сериозно повишение както в ЕС като цяло, така и в 19-членната еврозона. Спрямо декември 2016 г. производствените цени са нараснали с 2,2% в еврозоната и с 2,4% в 28-е страни членки на съюза.
Според Евростат положително влияние върху производствените цени в еврозоната на месечна база имат междинните стоки (ръст от 0,2%) и енергийният сектор, капиталовите и трайните потребителски стоки (по 0,1%). В същото време цените на нетрайните потребителски стоки остават без промяна.
В ЕС като цяло повишението от 0,1% се дължи основно на междинните и трайните потребителски стоки с по 0,2% и на енергийния сектор с 0,1%. Цените остават стабилни обаче както при капиталовите, така и при нетрайните потребителски стоки.
Най-голям ръст в производствените цени на месечна база бележат Швеция (1,2%), Ирландия (0,7%), Словакия (0,6%) и Финландия (0,5%). Най-сериозен спад се вижда при Дания (-1,0%) и Литва (-0,6%), както и Естония и Румъния (по -0,3%). България постига минимален ръст в цените от 0,1%.
На годишна база положително влияние върху цените и в еврозоната, и в ЕС имат най-вече междинните стоки (съответно от 3,0% и 3,1%) и енергийният сектор (2,9% и 3,2%).
Най-голям ръст на производствените цени на годишна база бележат Белгия (5,3%), България (5,1%), Обединеното кралство (4,2%), Литва (3,8%) и Ирландия (3,6%).
преди 6 години еми да вдигнат заплатите и проблема е решен, щом са толко притеснени :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар