Инфлацията при производствените цени в Китай се е забавила до 4-месечно дъно през ноември. Активността в заводите се е свила заради продължаващите усилия на правителството да се справи със замърсяването, което ограничава търсенето на суровини, предава Ройтерс.
Производствените цени са се повишили с 5,8% на годишна база – най-слабият темп от юли насам, заяви националната статистическа служба в събота. Ръстът е по-малък от очакванията на пазара и от повишението от 6,9% през миналия месец.
Анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха производствената инфлация през ноември да се ускори с годишен темп от 5,9%.
На месечна база цените са се повишили с 0,5% през предпоследния месец от годината.
След като Китай официално навлезе в отоплителния сезон в средата на ноември, правителството засили усилията си да преодолее зимния смог, нареждайки на много стоманолеярни, топилни пещи и заводи да ограничат или спрат производството си, за да намалят замърсяването.
Анализаторите очакват ценовият натиск от производителите да намалее, тъй като войната със смога ограничава производството, свивайки търсенето на суровини.
В същото време инфлацията при потребителските цени, която остана в рамките на целевата от 3% тази година, също се е забавила повече от очакваното през ноември до 1,7% от 1,9% през миналия месец заради по-ниските цени на хранителните продукти.
Инфлацията, която не отчита цените на храните, се е ускорила до 2,5% през ноември спрямо 2,4% през октомври.
На годишна база индексът на потребителските цени е спаднал до 1,8% спрямо 1,9% през предишния месец.
Втората по големина икономика в света се противопостави на пазарните очаквания за забавяне с икономически ръст от 6,9% през първите девет месеца на годината, подкрепена от бума в строителството и стабилния износ.
Производствената активност обаче показва признаци на охлаждане през последните няколко месеца, докато Пекин продължава борбата си с финансовите рискове, което увеличи разходите за заеми и натежа върху новите инвестиции.