Секторите на промишлеността и услугите в Китай са се разширили със стабилен темп през май благодарение на силните инвестиции в строителството и инфраструктурата, съобщава Ройтерс.
Новината е добре дошла за властите, които се опитват да постигнат баланс между поддържането на стабилен икономически растеж и намаляване на дълговите рискове.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора на промишлеността е на ниво от 51,2 пункта за май, оставайки без промяна спрямо април, сочи месечното проучване на Националната статистическа служба, публикувано в сряда. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха 51,0 пункта.
Резултатите от проучването предполагат, че властите са постигнали известен успех в стабилизирането на по-широката икономика, без да рискуват по-остро забавяне на растежа, докато се опитват да премахнат рисковете от балон в резултат на дългогодишните кредитни стимули.
Като цяло „икономиката на Китай преминава към тенденция на стабилизация от моментен скок и спад“, казва Джан Лицюн, анализатор в China Logisticas Information Centre, в изявление.
Повечето анализатори са съгласни, че инерцията в Китай ще се забави след силен ръст през първото тримесечие от 6,9%, тък като се очаква репресиите на Пекин върху финансовия сектор да вземат своята жертва от финансовите разходи на корпорациите.
Засега обаче забавянето е слабо, а някои ключови сектори като строителството се представят добре.
Статистическата служба съобщава, че строителният сектор остава стабилен, макар леко да се забавя спрямо предишния месец, тъй като инвестициите в инфраструктурата се ускоряват, повишавайки търсенето на стомана.
Активността в стоманодобивната индустрия наистина отчита най-големия си ръст от година през май, подкрепена от нови поръчки, показва отделно проучване.
Ръстът в сектора на услугите също се е ускорил до 54,5 пункта, тъй като търговските услуги като търговия на дребно и железопътен транспорт са се разширили заради по-силно търсене.
Всяка стойност над 50 пункта говори, че съответният сектор е в експанзия.
Правителствените данни показват още, че новите поръчки в промишлеността остават без промяна спрямо април с 52,3 пункта, а новите поръчки за износ са спаднали с 0,1 процентен пункт до 50,7 пункта.