Банките в еврозоната рязко са понижили натрупаните лоши кредити през последното тримесечие на миналата година. Най-голям спад се отчита в Италия и Ирландия, сочат данни на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирани от Ройтерс.
Справяне с лошите кредити във валутния съюз беше приоритет за ЕЦБ. През миналата година институцията публикува нови насоки, призовавайки кредиторите да представят конкретни планове за действия.
Банките в еврозоната свиват експозициите си към лоши кредити от 972 млрд. евро до 931 млрд. евро в рамките на периода октомври – декември 2016 г.
Половината от това понижение се дължи на Италия, но въпреки това един от всеки 10 кредита в Италия е необслужван. Една четвърт от лошите кредити в еврозоната са в Италия.
Натрупаните лоши кредити във валутния съюз на стойност близо 1 трлн. долара са наследство от дълговата криза и спъват кредитирането и икономическия ръст. Те са повод за притеснения и в ЕЦБ, тъй като програмата й за стимули приключва по план в края на тази година.
Голямо препятствие пред свиването на лошите кредити е, че частният пазар на такива заеми е малък и не особено ликвиден, което води до изключително ниски цени. Така банките нямат стимул да понижават купчината лоши кредити, защото се получават значителни загуби и в баланса им се появява дефицит на капитал, труден за запълване.
Unicredit поведе усилията в тази насока, като набра капитал и задели 17,7 млрд. евро лоши кредити за продажба до края на 2017 г. Monte dei Paschi di Siena обаче няма видими сигнали за напредък, а държавната помощ се проточва повече от очакваното.