IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

S&P: Британският паунд е подценен с около 15%

7% се дължат на обезценяването след референдума за Brexit и се очаква валутата да остане на сегашните си стойности известно време

16:33 | 02.11.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Британският паунд е подценен с около 15%, от които 7% се дължат на обезценяването след референдума за Brexit, пише в нов доклад на S&P Global, цитиран от CNBC.

Авторите на доклада предупреждават, че валутата вероятно ще остане на сегашните си стойности известно време.

Актуалното обезценяване на валутата може да се отдаде на очакванията, че финансовият сектор ще натежи на британската икономика вследствие на Brexit, както и на действията от страна на Английската централна банка да смекчи краткосрочните негативни последици върху икономическия растеж.

От юни насам валутният курс премина през висока волатилност. В началото на октомври имаше спад от 6% заради спекулациите за вероятно т.нар. твърдо излизане от ЕС, при което по-големият контрол над имиграцията ще е за сметка на достъпа на Лондон до единния европейски пазар. От началото на годината паундът се е обезценил с близо 17% спрямо долара. 

Според S&P обаче лирата до известна степен е приспособена към колебания в номиналния валутен курс. „От 1975 г. паундът е преживял осем големи периода на спад. Средно тези епизоди са около шест месеца, като е имало случаи на обезценяване с 13,8% спрямо долара и 18% спрямо еврото. Най-големият срив на валутата спрямо долара е бил през 1981 г. и после през 1982 г.“, пише в доклада.

Докладът посочва още, че между 2000 и 2007 г. нарастващата важност на финансовата индустрия е повишила обменния курс над неговото равновесно ниво, без значение дали то се измерва чрез паритета на покупателната способност или чрез текущите сметки. Паритет на покупателна способност има когато обменният курс на валутите от две държави е равен на съотношението между цените в тези две държави, пояснява CNBC.

Паундът продължава да е под натиск въпреки стимула от началото на седмица, когато управителя на централната банка Марк Карни обяви, че ще остане на поста си до юни 2019 г., тоест една година повече, отколкото беше първоначално планирано. Повишението беше около 0,5% но този ръст беше овладян в навечерието на заседанието на АЦБ. Изявление от страна на регулатора се очаква в четвъртък следобед.

„Очакваме политическите пазарлъци между Великобритания и останалата част от Европейския съюз да станат по-интензивни през идните три до шест месеца. Засега очакваме АЦБ да се въздържи от действия, за да избегне порочен кръг на слаба валута“, коментира Стивън Гало, директор за Европа на звеното за форекс стратегии в BMO Capital Markets.

Освен това британската икономика може да се изправи пред понижен кредитен рейтинг, ако не успее да договори достъп до единния европейски пазар, предупреждава агенция Moody’s. В момента рейтингът на Обединеното кралство е AA1.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още