Производствените цени в САЩ неочаквано се понижават през юли с най-бърз темп от близо година, което е сигнал, че инфлацията ще остане потисната, съобщава Bloomberg.
Производствените цени се понижават с 0,4 на сто на месечна база след 0,5% ръст предходния месец. Средните очаквания на 63 анкетирани икономисти бяха за повишение от 0,1 на сто.
Цените в американските фабрики остават потиснати, отразявайки все още присъстващото влияние на ниските разходи за енергия, силния долар и слабото глобално търсене. Федералният резерв на САЩ, който обмисля кога да е следващото повишение на лихвите, следи за сигнали дали инфлацията се насочва към целевото ниво от 2%.
„Наистина няма много инфлационен натиск в производствените цени“, казва Скот Браун, главен икономист в Raymond James Financial. “Свидетели сме на много слаба глобална икономика, а силният долар все още е фактор”, допълва той.
Спадът в производствените цени се дължи най-вече на 1-процентовото понижение в разходите за енергия и 1,1-процентовото понижение при хранителните продукти.
На годишна база производствените цени се понижават с 0,2%.
Като се изключат храните и енергията, производствените цени се понижават с 0,3% след 0,4% ръст предходното тримесечие. На годишна база по този показател има ръст от 0,7%.