„Германската икономика ще се възстанови през следващите месеци след слабото второ тримесечие, а въздействието на британското решение за напускане на Европейския съюз ще бъде ограничено в близко бъдеще”, съобщава Ройтерс, позовавайки се на месечния доклад на германската централна банка Бундесбанк.
Най-голямата икономика в еврозоната беше изправена пред понижение в промишленото производство, слаби поръчки и спад в износа, които породиха съмнения, че Германия може да се окаже в капана на по-сериозно глобално забавяне.
Но Бундесбанк отхвърли тези опасения, подчертавайки, че еднократни фактори са довели до лошото представяне, като в същото време увери, че икономиката продължава да стои на твърда основа.
В доклада си Централната банка посочва, че очаква продукцията да се увеличи през летния сезон. Според банката движещите фактори на вътрешния пазар остават непокътнати, между които е и стабилният пазар на труда, повишаването на реалните заплати и разширяването на фискалната политика.
В юнския си доклад Централната банка прогнозира годишен ръст от 1,7 на сто през 2016 г. – колкото и миналата година – и споделя мнението на Европейската централна банка (ЕЦБ), че безпрецедентната програма за стимули съживява икономическия ръст и инфлацията.
Прогнозата съвпада и с очакванията на правителството в Берлин.
Според Бундесбанк мерките на ЕЦБ от декември ще добавят между 0,1 и 1 процентен пункт към годишната инфлация между 2016 и 2018 г. Приносът на мерките от март се очаква да бъде по-малък.
От банката посочват, че оценка на въздействието от британския референдум е много трудно да се направи сега, но допълват, че засега влиянието в краткосрочен план е ограничено.