Компаниите, листнати на фондовата борса в Букурещ (Bucharest Stock Exchange) предлагат най-високи дивиденти в световен мащаб, показват последните доклади в Румъния, изготвени от инвестиционна банка Berenberg.
Анализаторът на банката Карстен Хесе изчислява, че компаниите, включени в основния борсов индекс на борсата в румънската столица BET ще осигурят средностатистическа дивидентна доходност в размер на 7,9% - най-високата в света.
Така например се очаква Banca Transilvania, Romgaz и Transgaz да гарантират дивидентна доходност от над 10 на сто за тази година. Лидер по този показател в страната е Banca Transilvania с дивидентна възвръщаемост от около 15%, след като отчете силни финансови резултати на фона на придобиването на поделението на Volksbank в Румъния. Така едва за втори път за последните 20 години банката ще плати кешов дивидент.
Romgaz и Transgaz ще върнат на акционерите си под формата на дивиденти около 10-11% от вложенията им. В случая с Transgaz държавата е мажоритарният собственик, като държи 58% от акциите.
Припомняме, че по-рано през годината в ефира на „В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria изпълнителният директор на БФБ-София Иван Такев заяви, че борсата в Букурещ също е изявила желание за включване към платформата за търговия с ценни книжа SEE Link.
След борсата в Румъния най-висок дивидент ще платят листнатите в Кувейт (7,6%) и Бахрейн (7,2%) компании.
В Чехия компаниите ще предлагат дивидентна доходност в размер на 6,4%, в Хърватия – 5,7%, в Австрия – 4,6% и в Полша – 4,2%.
Румъния е най-бързо растящата европейска икономика, посочват още анализаторите на банката, определящи страната като „източноевропейския тигър“.
Според изчисленията на банката Румъния ще бъде най-бързо развиващата се икономика в Централна и Източна Европа през следващите две години и ще се нареди в топ 20 сред развиващите се пазари.
Като основни двигатели на растежа експертите от Berenberg посочват високото ниво на усвояване на европейски фондове, образованата работна сила и ниските данъци.
От банката посочват още, че страната има шансове да се превърне в житницата на Централна и Източна Европа, както и в основен енергиен хъб. Една трета от всички ферми в ЕС се намират в Румъния, но производителността им е едва 30% от средната в ЕС.
Страната има огромни неизползвани петролни и газови резерви в Черно море и може да се превърне във важен енергиен център за страните от Централна и Източна Европа.
Румъния се нарежда сред „шампионите“ по икономически растеж в региона, като БВП расте средно с 3,6% годишно от 2000 г. насам.
преди 8 години Тея нещо бъргат Румания с наща северна съседка. Тазо то статията няма да е на север от Дунава...или така пона казват наще "лидери". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тея нещо бъргат Румания с наща северна съседка. Тазо то статията няма да е на север от Дунава...или така пона казват наще "лидери". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Е да ама ние имаме дете чудо. България > Румъния отговор Сигнализирай за неуместен коментар