Тази седмица ще бъде значително по-спокойна на фона на миналата, когато имаше решения на шест централни банки – в Япония, САЩ, Великобритания, Швейцария, Норвегия, Русия.
Фокусът на вниманието очаквано беше насочен към Федералния резерв на САЩ, който не промени лихвените проценти, но пък понижи очакванията си за затягането на паричната политика. Според Джанет Йелън и екипа й през 2016 ще има двукратно повишение на лихвата по федералните фондове, а не четирикратно, каквато беше прогнозата от декември.
Всъщност промяна в паричната политика, при това в посока облекчение, имаше единствено в Норвегия.
В понеделник, 21 март, се очаква месечният доклад на германската централна банка Бундесбанк.
Във вторник, 22 март, частната изследователска компания Markit ще публикува своите индекси на мениджърите по поръчките (PMI) в сферите на услугите и производството в еврозоната. Отделни данни ще има за Франция и Германия.
От Германия ще има две ключови проучвания – това на института за икономически изследвания IFO и това на Центъра за европейски икономически изследвания ZEW. Инвеститорите ще следят внимателно и двата показателя, защото през февруари те записаха сериозни спадове.
От ключово значение са и данните за инфлацията във Великобритания. Именно слабият ръст на потребителските цени в Обединеното кралство e сред основните опасения за Централната банка и основание да не повишава лихвените проценти от рекордно високото им нива.
В сряда, 23 март, Нова Зеландия публикува търговския си баланс.
В четвъртък, 24 март, излизат още важни данни за Великобритания – за продажбите на дребно.
Турската централна банка заседава и инвеститорите с интерес ще очакват решението на Ердем Башчъ и екипа му, защото това ще е последното заседание преди мандатът на управителя на изтече в средата на април. След като Фед вдигна основния лихвен процент през декември, се очакваше и турската централна банка да последва този ход, но това така и не се случи. Затова се появиха опасения за независимостта на институцията, тъй като властите са привърженици на ниските лихвени проценти, а регулаторът смята, че те трябва да се вдигат, за да се овладее високата инфлация.
В петък, 25 март, се очакват финалните данни за ръста на БВП в САЩ през последното тримесечие.