Безработицата във Великобритания остава стабилна през януари на ниво от 5,1% - най-ниското от 2006 г., седмичните възнаграждения растат по-бързо от очакванията, а темпът на новите назначения се забавя леко. Това съобщи Financial times, позовавайки се на данни на Националната статистическа служба.
През трите месеца, приключили в края на януари, новите работни места са се увеличили със 116 хил. в сравнение с периода август – октомври 2015 г. През трите месеца до края на декември обаче се наблюдава ръст от 205 хил. нови назначения. Очакванията за актуалните стойности също бяха малко по-големи – икономистите прогнозираха повишение от 144 хил.
Средните седмични възнаграждения заедно с бонусите нарастват с 2,1% през периода ноември – януари в сравнение с 1,9% ръст между октомври и декември. Заплатите без бонусите нарастват с 2,2 на сто спрямо 2% през предходното тримесечие.
Добри са новините, що се отнася до подадените молби за помощи при безработица. През февруари те са 716 700, което е с 18 хил. по-малко в сравнение с януари и със 102 хил. спрямо февруари 2015 г. Броят на подадените документи е най-малкият от 1975 г. насам.
Въпреки рекордно ниската безработица икономистите предупреждават, че все още се наблюдава явлението, при което назначенията на намалено работно време са по желание не на служителите, а на работодателите, тъй като те просто не могат да си позволят да наемат някого на пълен работен ден. Това вероятно ще продължава да тежи на ръста на заплатите и на инфлацията и като цяло говори за несигурността, която компаниите изпитват за перспективите пред икономиката.
„Макар че данните за заетостта изглеждат стабилни, ако погледнем под повърхността, има знаци, че ръстът на назначенията вероятно губи инерция“, казва Хауърд Арчър от IHS Economics.
FT посочва, че днес министърът на финансите Джордж Озбърн трябва да представи бюджета.