IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МВФ включва китайския юан в изчисляването на валутните си резерви от 1 октомври

Това е и датата, от която официално китайската валута ще попадне в изчисляването на специалните права на тираж на институцията

12:46 | 05.03.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: архив, Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) ще води отделна база данни за своите международни валутни резерви в юани, считано от 1 октомври 2016 г. Това е и датата, от която официално китайската валута ще попадне в изчисляването на специалните права на тираж (СПТ) на институцията, съобщават от фонда.

Промяната ще бъде отразена през четвъртото тримесечие на 2016 г., като данни за тогава ще има до края на март 2017 г. Данните за валутната композиция на официалните международни валутни резерви т.нар. COFER (Currency Composition of Official Foreign Exchange Reserves) включват валутната структура на резервите на страните членки на МВФ под формата на статистически агрегати.

От 1 октомври 2016 г. държавите членки ще могат да декларират като официални резерви своите вложения деноминирани в юани активи, които могат да бъдат използвани за посрещане на финансовите нужди в платежните им баланси.

Юанът ще се присъедини към група от валути, които се използват за тази цел – американският долар, еврото, йената, британската лира, швейцарският франк, австралийският долар и канадският долар.

Когато МВФ определи юана като свободно търгуема валута и реши да я включи към кошницата от валути, която формира СПТ, от 1 октомври 2016 г., институцията подчерта опитите за запълване на празнините по отношение на липсващи данни, включително и прибавянето на юана в COFER.

От 1 октомври 2016 г. теглата на валутите, които ще определят СПТ, ще бъдат следните: американски долар – 41,73%, евро – 30,93%, юан – 10,92%, японска йена – 8,33%, британска лира – 8,09%.

Спрямо последния преглед на валутната кошница на МВФ през 2010 г. теглото на долара спада от 41,9%, на еврото – от 37,4%, на йената – от 9,4%, а на лирата – от 11,3%.

Данните в COFER са тримесечни, като в края на всяко тримесечие МВФ публикува агрегирани данни към определена дата на предходното тримесечие. В момента базата данни на COFER разделя вземанията на паричните власти към нерезиденти, деноминирани в американски, австралийски, канадски долари, евро, швейцарски франк, британска лира и японска йена. Вземанията са под формата на банкноти, банкови депозити, съкровищни облигации други краткосрочни и дългосрочни държавни ценни книжа и други вземания, подходящи за задоволяване нуждите на платежния баланс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:30 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 1
Stone_Kold
преди 8 години
опищяха света 4е китай се сринал ала бала а то кво стана хахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
След това решение всяка централна банка на страните акционери в МВФ ще може да държи резерв в юаниКитай затова настройва валутата си и ще е обезцени с до 30% Новата формула за SDR дава по-голяма тежест на финансови променливи и по-малко на износаТрябва Бретън Уудс-2 - http://***.zora-news.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5720%3A2014-07-22-10-06-40&catid=512%3Abroi-29-2014&Itemid=126Светът трябва да се погрижи да не зависи повече само от една валута. Може би ще възникне някаква нова валута за нуждите на международните икономически отношения, основана на кошница от валутите на най-големите икономики в света, където ще могат да се вземат превантивни мерки за избегване на глобални колебания, които разстройват цялата световна икономика. Препоръчва се и използването на разчетна валута като SDRs на МВФ, базирана на щатския долар, еврото, британския паунд и японската йена в определени тегла, които се ревизират периодично през няколко години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още