IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия с най-висок бюджетен излишък от Обединението

През четвъртото тримесечие германската икономика отчита ръст от 0,3 на сто - в съответствие с очакванията

10:47 | 23.02.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Стабилният икономически растеж и благоприятният пазар на труда гарантираха на Германия през 2015 г. най-високия бюджетен излишък от Обединението на ГДР и ФРГ.

Излишъкът, реализиран от федералните власти, провинциите, местните власти и социално-осигурителните фондове, възлиза на 19,4 милиарда евро, обяви базираната във Висбаден Федерална статистическа служба във вторник. Спрямо брутния вътрешен продукт по текущи цени (близо 3,026 трлн. евро), това прави 0,6% от БВП според маастрихтските критерии.

По-висок в процентно отношение излишък е бил отчетен само през 2000 г. - 0,9 на сто от номиналния брутен вътрешен продукт. Тогава наддаването за лицензите за UMTS напълни държавната каса. В абсолютни числа обаче излишъкът през 2000 г. е по-нисък от сегашния – в размер на 18,2 млрд. евро. 

През четвъртото тримесечие германската икономика отчита ръст от 0,3 на сто на сезонно изчистена база – със същия темп, както през предходното тримесечие и в синхрон с анализаторските очаквания. На годишна база БВП нараства с 2,1% след разширяване с 1,8% през третото тримесечие. Това е най-бързият растеж от първото тримесечие на 2014 г.

Средният темп на нарастване на БВП в Германия в периода от 1991 г. до 2015 г. е 0,32%, достигайки най-високото ниво от 2 на сто през второто тримесечие на 2010 г. и рекордно ниското ниво от -4,5% през първото тримесечие на 2009 г. 


Източник: tradingeconomics.com

За цялата 2015 г. бе отчетено нарастване от 1,7 на сто, показват още статистическите данни. 

Импулсите за растежа са преди всичко от вътрешността на страната. Заради рекордно ниските лихвени проценти германците предпочитат да не спестяват парите си, а да ги харчат. А тъй като заради ниските цени на петрола пътуванията и отоплението са по-евтини, германците разполагат с повече пари за потребление.

Същевременно разходите на държавата, провинциите и общините за справяне с мигрантския поток са подкрепили конюнктурата, като са увеличили значително разходите и инвестициите на държавата през четвъртото тримесечие. Много икономисти оценяват притока на хора от Сирия, Ирак и Афганистан като по-особен вид програма за подпомагане на конюнктурата.

Въпреки някои негативни новини от Китай и САЩ редица икономисти смятат, че и през настоящата година икономиката на Федералната република ще се развие добре. Федералното правителство и Международният валутен фонд очакват ръст на БВП от 1,7 на сто. 

Германия е четвъртата по големина икономика в света и най-голямата в рамките на еврозоната. Страната е и вторият по големина износител в света, като износът възлиза на повече от една трета от националното производство. Като такава, износът на продукти с висока добавена стойност е основният двигател на растежа през последните години. Това се доказва и от разбивката на БВП по отношение на разходите: потреблението на домакинствата е най-важната част (55%), бруто образуване на капитал (20%, от които 10 на сто в строителството, 6 процента в машини и оборудване и 4 на сто в други продукти) и държавни разходи (19%). На износа на стоки и услуги се падат като цяло 46 на сто от БВП. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 2
misanthrope
преди 8 години
Значи имат пари за бежанци а имат и работни места. Да отварят границите и да не се праат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
Mike Florida
преди 8 години
Както съм казвал и преди!Германската ракета лети, лети, лети... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още