Инфлацията в Китай се ускорява до 1,8% на годишна база през януари, съобщи CNBC. По всяка вероятност обаче ръстът е временен и се дължи на повишеното потребление покрай Китайската нова година, а не на подобрение в търсенето.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръст на потребителските цени от 1,9% след 1,6-процентовото повишение през декември.
Производствените цени се понижават с 5,3% през януари в сравнение с година по-рано, което е по-слаб спад от очаквания от 5,4 на сто. През декември свиването в производствените цени беше 5,9%.
Индексът на потребителските цени през януари традиционно е повлиян от празненствата покрай Китайската нова година, обяснява Джу Хайбин, главен икономист за Китай в JPMorgan.
Анализаторите посочват, че нарасналите цени на храните стимулират ръстта на инфлацията, но е възможно тенденцията да се обърне през идните месеци.
„Цените на зеленчуците изиграха голяма роля с ръст от 14,7% на годишна база“, посочва Ли-Ган Лиу, икономист от австралийската банка ANZ в Хонконг. „Инфлацията може да започне да се отдръпва през март. Предварителни данни сочат, че цените продължават да се покачват в началото на февруари, но повишението вероятно ще е временно, след като сезонните фактори отслабнат“, допълва той.
При производствените цени се наблюдава спад 47-и пореден месец, въпреки че понижението е умерено.
Джоу Хао, старши анализатор за развиващите се пазари в Commerzbank в Сингапур, обяснява, че свръхкапацитетът вреди на производствените цени. „Разривът между динамиката в потребителските и производствените цени отразява структурните промени в китайската икономика“, казва той.