Германското инвеститорско доверие пада до най-ниското си ниво от октомври 2014 г. на фона на поевтиняването на европейските акции миналата седмица, спадащото доверие в банките на Стария континент и опасенията за китайската икономика.
Индексът на Центъра за европейски икономически изследвания (ZEW) в Манхайм се понижава от 10,2 пункта през януари до един пункт през февруари, посочва Bloomberg. През декември стойността беше 16,1 пункта.
Измерителят дава информация за нагласите на инвеститорите и анализаторите и по този начин опитва да предвиди икономическите развития през идните шест месеца. Средната прогноза в проучването на Bloomberg беше за спад до 0 пункта.
„Надвисналото забавяне на световната икономика и неясните последици от падащите цени на петрола натежават над индикатора на ZEW за икономическите нагласи“, казва Саша Щефен, директор на звеното за изследване на международните финанси и финансовия мениджмънт в Центъра в Манхайм. „Предвид тези развития опасенията за повишен риск от фалити вече предизвикаха поевтиняване на акциите и облигациите на много банки в Европа, Япония и САЩ“, допълва той.
Икономическият ръст в Китай се забавя, докато страната е в преход от икономически модел на традиционни индустрии към такъв, основан преди всичко на принципите на свободния пазар. Тази среда натежава на германския износ и намалява доверието.
„Всичко, което идва от чужбина, изглежда опасно“, казва Йенс Крамер, икономист в банката NordLB в Хановер, преди публикуването на индекса. „Ключовият въпрос е, че потребителите и инвеститорите в Германия ще се опасяват за всичко наоколо. Германия няма да оцелее като остров в бурята“, допълва Крамер.
От началото на годината германският бенчмарков индекс DAX се понижи с 15% въпреки сигналите за стабилно вътрешно потребление. Акциите на Deutsche Bank – най-голямата търговска банка във федералната република – поевтиняха с близо 10% на 8 февруари, припомня Bloomberg, но се стабилизираха, след като кредитната институция обяви, че ще изкупува обратно облигации.
В понеделник централната банка Бундесбанк понижи прогнозата си за инфлацията заради подновения спад в цената на петрола. И все пак евтините горива стимулират частното потребление и заедно със стабилния трудов пазар може да допринесат за ускоряването на ръста през първото тримесечие на 2016 г. През периода октомври – декември 2015 г. германската икономика нарасна с 0,3%.